Centaurea solstitialis L. ssp. solstitialis bitkisinin antiülserojenik aktivitesi üzerinde çalışmalar
Studies on the antiulcerogenic effect of centaurea solstitialis L. spp. solstitalis
  1. Tez No: 116038
  2. Yazar: İLHAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
195 ÖZET Centaurea solstitialis ssp. solstitialis (Asteraceae) bitkisinin dikenli çiçekleri ve yapraklarından hazırlanan dekoksiyonun Seydişehir, Kesecik'de (Konya) halk arasında mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanıldığı bildirilmektedir. Bu çalışmada, bitkinin topraküstü kısımlarının %80 EtOH ekstresinin, sıçanlarda EtOH-Olseri modeli kullanılarak BAYF tekniği ile etkili fraksiyon ve bileşikleri tespit edilmiştir. En kuvvetli etkinin gözlendiği kloroform ekstresinde çeşitli kromatografîk yöntemler kullanılarak, antiülserojenik etkiden sorumlu ana bileşiklerin seskiterpen lakton yapısındaki 13- asetil solstitialin A (13-AsSA), solstitialin A (SA) ve klorojanerin (Kj) olduğu tespit edilmiştir. Etkili bileşiklerin (karışım halindeki 13-AsSA/SA ve Kj) etki şeklini açıklamaya yönelik sıçan veya farelerde farklı gastrik ve duodenal ülser modelleri [EtOH-, suya daldırma/hareket kısıtlaması stresi, indometasin-, indometasin+HCİ/EtOH-, pilorik ligasyon, serotonin-, sisteamin-, L- NAME+EtOH-, NEM+EtOH-, DDC-ûlserleri] üzerindeki etkileri ve biyokimyasal parametreleri (gastrik hacim, gastrik asidite, peptik aktivite, gastrik pH) incelenmiştir. Her iki test numunesinin de etkisini endojen PG'ler üzerinden gösterdiği, ayrıca gastrik mukozada kan akımını düzenledikleri, etkinin endojen NO bileşiklerine ve herhangi bir antioksidan aktiviteye bağlı olmadığı, 13-AsSA/SA'mn etkisinde endojen sülfidrillerin de rolü bulunurken Kj'de böyle bir etkinin sözkonusu olmadığı gösterilmiştir. Ayrıca pilorusu ligate edilen sıçanlarda yapılan deneylerde, 13-AsSA/SA karışımı zayıf bir antisekretuvar ve antipeptik etkiye sahipken, Kj'nin etkisiz olduğu görülmüştür. Her iki test numunesinin de gastrik asit salınımını azaltarak pH'yı oldukça yükseltiği tespit edilmiştir. Duodenal ülserlerde sadece 13-AsSA/SA'nın etkili olduğu bulunmuştur. Kj'nin etkisini hem oral ve hem de subkütan yolla gösterirken, 13-AsSA/SA sadece oral yolla etki göstermektedir. Yapılan subakut toksisite deneyinde iki test numunesinde de herhangi bir toksik etki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
196 SUMMARY It has been reported that the spiny flowers or decoction prepared from leaves of Centaurea solstitialis ssp. solstitialis (Asteraceae) are used in the treatment of stomach disorders as the folk medicine in Seydişehir, Kesecik (Konya). In this study, active fractions and compounds of 80 % ethanolic extract of the aerial parts of the plant have been established by using ethanol-induced ulcer model through bioactivity guided fractionation in rats. In the chloroform extract, in which the most potent effect was observed; 13-acetyl solstitialin A (13-AsSA), solstitialin A (SA), and chlorojanerin (Kj), belonged to the sesquiterpene lactones, were determined to be the main compounds responsible for the activity by various chromotographic methods. The effects of the active compounds (13- AsSA/SA as a mixture, and Kj) were investigated on different gastric and duodenal ulcer models [ethanol-, water immersion and immobilization stress-, indomethacin-, indomethacin+HCl/ethanol-, pyloric ligation-, serotonin-, cysteamin-, L-NAME+ethanol-, NEM+ethanol-, DDC-induced ulcers] as well as biochemical features of gastric juice (gastric volume, gastric acidity, peptic activity, gastric pH), which aim to explain the mode of action in rats or mice. It has been revealed that both of the test samples showed their effects on endogenius PGs and in addition blood circulation in gastric mucus. The effect was not dependent on endogenous NO compounds and any antioxidant activity. While endogenous sulfhydryls played role in the effect of 13-AsSA/SA, Kj did not have such an effect. Additionally, in the experimants performed on pyloric ligated rats, while mixture of 13-AcSA/SA possessed a mild antisecretory and antipeptic affect, Kj has been shown to be ineffective. Both of the test samples were established to increase pH via reducing gastric acid secretion. Only 13-AsSA/SA has been found to be effective in duodenal ulcers. While Cj showed its effect through both orally and subcutaneously, 13- AsSA/SA effects only orally. No toxic effect has been observed with both of the test samples done in subacute toxicity experimant.