Siklon deney düzeneğinin kurulması ve siklon performans tayinine yönelik deneylerin yapılması
Establishment of a cyclon test-rig and experimental determination of cyclon performance
  1. Tez No: 11631
  2. Yazar: MAHMUT AYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
SİKLON DENEY DÜZENE?İNİN KURULMASI VE SİKLON PERFORMANS TAYİNİNE YÖNELİK DENEYLERİN YAPILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mahmut AYIK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1990 ÖZ Siklonlar endüstrinin birçok dallarında toz ayırma ve tutma işlemlerinde kullanılmaktadırlar. Siklon dizaynı, bugüne kadar yapılan deneysel çalışmalar sonucunda oluşan tamamiyle yarı empirik ifadeler ile yapılmaktadır. Dizayn metodu, işletme şartları ve geometrik faktörlerin bir fonksiyonu olarak toplam basınç kaybı ve karakteristik verim eğrisi ifadeleri üzerine kurulmuştur. Siklon ayrıştırıcıların performans tayinine yönelik deneylerin yapılabilmesi için, Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü, Toz emisyon laboratuvarında bir deney düzeneği kurulmuştur. Tasarım ve imalatı yapılan deney düzeneğinde araştırma ve geliştirmeye yönelik deneylerin yapılabilmesi için gerekli koşullar yerine getirilmiştir. Aynı zamanda ısıtma amacıyla kullanılan kazanlar için ya kıt, kazan ve toz özelliklerine bağlı olarak seçilecek optimum siklonun tasarımı bir bilgisayar programı yardımıyla elde edilmiş ve bu siklon yukarıda bahsedilen deney düzeneğinde denenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ESTABLISHMENT OF A CYCLON TEST-RIG AND EXPERIMENTAL DETERMINATION OF CYCLON PERFORMANCE (M.Sc. Thesis) Mahmut AYIK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1990 ABSTRACT Cyclones are used in industry for seperating and/or absorbing dusts. They are generally designed by using semiemprical expressions which are resulted from the experiments on cyclones results. Taking into consideration working conditions and geometric factors, the design of cyclone test-rig was made by using the expressions for total pressure drop and characteristic efficiency. In order to make experiments to test the performance of cyclon seperator, a test-rig was set up in the Dust Emission Laboratory of Mechanical Engineering Department. To make experiments for research and development purposes, necessary conditions were fulfilled in the designed and manufactured test-rig. Also, for the boilers used for heating purposes an optimum cyclon design depending on fuel, boiler type and dust features was made with the aid of a computer program and the cyclone constructed according to this design was tested on the test-rig.