Hava-tutuculu pencerelerle güneş enerjisinden yararlanarak ortam şartlarının iyileştirilmesi
Utilization of solar energy with air-extracted windows for better space conditions
  1. Tez No: 11630
  2. Yazar: ERGUN FİRUZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
III HAVA TUTUCULU PENCERELERLE GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANARAK, ORTAM ŞARTLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ- (Yüksek Lisans Tezi) Ergun FİRUZBAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 1990 ÖZ Hava tutuculu pencere, iki cam levha arasına jaluzi şeklinde di zilmiş alüminyum plakalardan oluşmuş ve Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi terasındaki güneş evinin güneye bakan yüzüne takılmıştır. Oda içerisindeki hava, pencere üzeri ne yerleştirilen bir fan yardımı ile plakalar arasından geçirilerek ısıtılmıştır. Deneylerde hava-tutuculu pencere, düz güneş toplayıcı sı gibi incelenmiş ve ASHRAE 93-77 test metodu izlenmiştir. Yutucu plakalara siyah boya ve seçici örtü uygulanması halleri için pencere performansları karşılaştırılmış, pencere zaman sabiti ve güneş açısı düzeltme faktörü deneysel olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV UTILIZATION OF SOLAR ENERGY WITH AIR-EXTRACTED WINDOWS FOR BETTER SPACE CONDITIONS (M. Sc. Thesis) Ergun FIRUZBAY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 1990 ABSTRACT The air-extracted window, which has been constructed in this study, consists of two panes of glasses with aluminum venetion blinds between them. This window has been mounted to the south-faced wall of the solar house and with the assistance of a fan, the interior air has been forced to pass through the window to be heated. During the experiments, the air-extracted window has been assumed as an flat- plate solar air heater and ASHRAE Standard 93-77 test method has been used in all evaluations. Two different absorber plate coatings, flat black and selective, have been applied and for both applications the performances obtained for the window have been compared. Besides, window time constant and incident angle modifier have been determined experimentally.