Siklon filtrelerde verim-basınç kaybı ve yükseklik arasındaki ilişkinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the relationship between efficiency-pressure loss and height in cyclone filters
  1. Tez No: 302427
  2. Yazar: TARIK OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada; önceden tasarlanmış teğetsel girişli siklon düzeneğinde, performansı gösteren iki önemli parametre olan basınç kayıpları ve verim incelenmiştir.Deney tesisatında siklon gövde uzunluğu, giriş kesiti ve giriş hızı parametreleri değiştirilebilir durumdadır. Bunların birbirleriyle ilişkileri incelenmiştir.Siklon girişi ve çıkışında, ayrıca siklon gövdesi üzerinde uygun basınç ölçüm noktalarında dijital ölçüm cihazı (TESTO 521) kullanılarak basınç kayıpları ölçülmüştür. Deney sonucunda ayrıştırılan toz hassas terazide tartılarak verim değerleri elde edilmiştir. Kaydedilen veriler grafiklere dökülerek bütün parametrelerin etkisi incelenmiştir.Her deney sonucu alınan numunelerin partikül analizi MASTERSIZER 2000 cihazıyla yapılmıştır.Deney sonuçlarının karşılaştırmalı değerlendirilmesi sonucu;?Siklon giriş kesit genişliğinin artması, basınç kaybında artışa ve ayrışma veriminde düşüşe neden olmuştur.?Siklon gövde boylarından 790 mm yükseklikte maksimum verim elde edilmiştir. Bu boydan sonra verimde azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, two essential parametres that determine the performance, were investigated in a predesigned tangential inlet cyclone system.Cyclone body length, inlet area and inlet velocity were changable in the experimental setup. The relations between those parameters were investigated.Pressure losses in cyclone inlet, cyclone outlet and also in the cyclone body were investigated by using an digital measurement device ? TESTO 521. By the end of the experiment, efficiency values were obtained by weighing the dust with precission balance. Effects of the all parametres were investigated with the help of graphics that generated by the gathered data.Analyses of particles of all individual experiments are analyzed by MASTERSIZER 2000.According to the results of this study;?Increase in the cyclone inlet width caused; pressure drop to increase, seperation efficiency to decrease.?Maximum efficiency was observed at the cyclone body length of 790mm. After 790 mm of body length decreases in efficiency were observed.