Code comparison of TS 648, eurocode 3: Part:1.1 and load and resistance factor design-AISC for steel connections
TS 648, eurocode 3: Bölüm 1.1 ve yük ve dayanım katsayıları tasarımı-AISC şartnamelerinin çelik yapı bağlantıları için karşılaştırılması
- Tez No: 116316
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KEYDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
öz TS 648, EUROCODE 3: BÖLÜM 1.1 VE YÜK VE DAYANIM KATSAYILARI TASARIMI-AISC ŞARTNAMELERİNİN ÇELİK YAPI BAĞLANTILARI İÇİN KARŞILAŞTIRILMASI BAYRAM, Hakan Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Engin Keyder Aralık 2001, 132 sayfa Bu tezde, TS 648, AISC-LRFD ve EUROCODE 3: Bölüm 1.1 şartnameleri çelik yapılarda bağlantılar açısından karşılaştırılmıştır. Öncelikle üç şartnamenin bağlantı tasarım kriterleri tartışılmış, daha sonrada en önemli farklılıkları belirtilmiştir. Karşılaştırmada esas faktör hareketli yük- zati yük oranı olarak alınmıştır. Dört farklı bağlantı tipi araştırılmıştır. Sonuç olarak, taşıma gücüne göre tasarım
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CODE COMPARISON OF TS 648, EUROCODE 3: PART 1.1 AND LOAD AND RESISTANCE FACTOR DESIGN-AISC FOR STEEL CONNECTIONS BAYRAM, Hakan M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof.Dr. Engin Keyder December 2001, 132 pages In this thesis, three building codes for steel structures, namely TS 648, AISC-LRFD and EUROCODE 3: PART 1.1 are compared with regard to structural steel connections. First, the philosophies of the three different codes are discussed and then the major differences for connection designs are stated. The comparison is based on the live load to dead load ratio, which is the 111