Çok katlı olmayan konut üretiminde gazbeton (ytong) taşıyıcı panellerle ve taşıyıcı blok tuğla ile yapılan binaların maliyet işçilik süre ve prefabrikasyon yönlerinden karşılaştırılması
Comparison of buildings built from gas-concrete (ytong) panels and load bearing bricks in terms of work time prefabrication andtotal cost
- Tez No: 11635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HALUK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÇOK KATLI OLMAYAN KONUT ÜRETİMİNDE GAZBET0N (YTONG) TAŞIYICI PANELLERLE VE TAŞIYICI BLOK TU?LA İLE YAPILAN BİNALARIN MALİYET İŞÇİLİK SÜRE VE PREFABRİKASYON YÖNLERİNDEN KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi ) İlhan ÖZTURAN BAZİ ÜNİVERSİTESİ FEH BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1990 ÖZ Bu çalışmada, Ytong firmasının uygulamakta olduğu konut tiplelerinden birinin projesi, iç ölçüleri değiştirilmeksizin taşıyıcı blok tuğla duvarlı hale dönüştürülerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Maliyet hesaplarında ve işçilik sü- sürelerinde Bayındırlık ve iskan Bakanlığı'nın 1990 Birim Fiyat ve Rayiçleri esas alınmıştır. Yığma yapı da, kaba yapı maliyeti 91.651 TL/M2, gazbeton panel yapıda ise 125.366 TL/M2, döşemelerde durum tersine dönmekte, yığma yapıda 51.894 TL/M2, gazbeton panel yapıda da 48,287 TL/M2 olmaktadır, işçilik sereleri olarak yığma yapıya 90,29 gün gazbeton panele 53,95 gün gerekmektedir. Buna göre birim üretin süreleri kaba yapının tümünde % 60 daha azalmaktadır. Hesaplanan maliyetler ilk yatırım maliyeti olarak kabul edilirse; yapım süresinin azalmasından dolayı bitiş maliyetlerinin yüksek olmayacağı söylenebilir. Organizasyonda sağlanacak verimliliği ve kalite farkını da unutmamak gerekir. II
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF BUILDINGS BUILT FROM GAS-CONCRETE (YTONG) PANELS AND LOAD BEARING BRICKS IN TERMS OF WORK TIME PREFABRICATION AND TOTAL COST (M.Sc. Thesis) İlhan ÖZTURAN GAZİ UNIVESTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1990 ABSTRACT In this thesis, a typical housing project produced by YTONG - firm, prefabricated by means of gasconcrete panels without making any internal dimensionel changes, is compared to one built- by means of the conventional load bearing bricks In the calculation of total cost and working time determination the data publication for unit-prices 1990, of the Ministry of Housing and Development or their current equivalents are used. In the comparative analysis the main fraue cost va lues of 125.366 TL/m2 for gasconcrete panels and 91.651 TL/m2 for loaded brick work were obtained. However floor building cost were reversed 48.287 TL/m2 for gasconcrete and 51.894 TL/m2 for brick work cost ssere realised- In addition? a work ing time of 90.29 days for brick work and 53.95 days for gas concrete panel found to be necessary. According to these fi gures, the time spent as a whole in the rough constructional work was cut by 60 % in gasconcrete panels. IÎÎ