A Hybrid stress quadrilateral finite element for comparite laminates
Kompozit kabukların analizi için melez gerilimli dörtgen bir sonlu eleman
  1. Tez No: 116366
  2. Yazar: İ. EMRE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUHA ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET KOMPOZİT KABUKLARIN ANALİZİ İÇİN MELEZ GERİLİMLİ DÖRTGEN BİR SONLU ELEMAN GÜNDÜZ, İ. Emre Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süha ORAL Eylül 2001, 60 sayfa Bu çalışmada ince ve orta derecede kalınlıkta kompozit kabukların lineer statik analizi için dörtgen bir eleman geliştirilmiştir. Melez gerilme metodu ve isoparametrik yaklaşım kullanılarak ikinci derece deformasyonlu, 4 düğümlü, 24 serbestlik dereceli formüle edilen bu eleman kesme deformasyonu etkilerini de içermektedir. Yazılan bilgisayar programıyla hesaplanan sonuçlar diğer araştırma sonuçlan ve analitik çözümlerle uyumludur. Anahtar kelimeler : Kompozit kabuk, dörtgen kabuk elemanı, melez gerilme metodu. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A HYBRID STRESS QUADRILATERAL FINITE ELEMENT FOR COMPOSITE LAMINATES GÜNDÜZ, İ. Emre M.S., The Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Suha ORAL September 2001, 60 pages A flat quadrilateral laminated composite shell element is formulated for the linear static analysis of shells and plates. Based on Hybrid stress approach, an isoparametric quadratic serendipity type element with four nodes is obtained. The number of nodes is reduced from eight to four by means of continuous transverse shear edge constraints. The results show that the element is very efficient and accurate when compared with the existing solutions in the literature. Key words : Laminated shells, composite plates, quadrilateral shell elements, hybrid stress formulation. Ill