Functional alternatives for the preservation of the Siyavuş Paşa Medresesi in Eminönü-İstanbul
İstanbul-Eminönü'ndeki Siyavuş Paşa Medresesi'nin korunması amaçlı işlev alternatifleri
- Tez No: 116386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE MADRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
oz İSTANBUL-EMİNÖNÜ'NÜNDEKİ SİYAVUŞ PAŞA MEDRESESİ'NİN KORUNMASI AMAÇLI İŞLEV ALTERNATİFLERİ özbay, Aslı Yüksek Lisans, Restorasyon Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Emre Madran Aralık 2001, 98 Sayfa Siyavuş Paşa Medresesi, 1990 yılında yüksek lisans tez konusu olarak seçilmiş bir 16. yüzyıl Osmanlı anıtıdır. İstanbul'un Eminönü ilçesi - Timurtaş Mahallesi'nde yer almaktadır. Süleymaniye Külliyesi'nin yaklaşık 200 m. kadar kuzeyindedir. Siyavuş Paşa Medresesi, 1924'den sonra işlevini kaybeden ve İstanbul'da özellikle 1950'lerdeki imar uygulamalarıyla yoğun bir yokoluşa maruz kalan medrese türünün özgün örneklerindendir. Kentin tarihi ticaret merkezi içinde yer almasına karşın ihmal edilmiş ve yıpranmıştır. Hakkındaki belgeler yetersiz ve dağınıktır. Yapının rölövelerini tamamlamak, 1990-Ekim / 1991 -Haziran dönemine yayılan zorlu bir sürecin sonunda mümkün olabilmiştir. Yapının kitabesi yoktur; vakfiyesi bulunamamıştır; Vakıflar Karaköy Bölge Müdürlüğü arşivinde, "Fatma Sultan Vakfı'na kayıtlı olduğu belirtilmektedir. Bu Yüksek Lisans Tezi, toplamı 11 yıla yayılan iki farklı aşamada yürütülmüştür. Çalışmanın ilk dönemindeki (Ekim 1990-Nisan 1992) danışmanlığını Sayın Doç.Dr. Ayşıl Yavuz ivyürütmüş; bu süreçte çalışmanın hedefi, yapı özelinde bir restorasyon projesi hazırlamak olarak belirlenmiş; rölöveler, tarihi araştırma, restitüsyon, karşılaştırmalı çalışma ve bu fasıllara ait metinlerin oluşumu kısmen tamamlanmıştır. 1992 Nisan ayında kesintiye uğrayan çalışma, 2000 yılında çıkan af vesilesiyle yeniden ele alınabilmiş ve bu dönemde danışmanlığı Sayın Doç.Dr. Emre Madran üstlenmiştir. Aradan geçen süre, yapının kendisi ve yakın çevresindeki değişimleri gözleme olanağı vermiş; bu gözlemler ise gerek daha önce yapılmış çalışmaların revizyonu, gerekse tez'in hedefi konusunda değişimlere neden olmuştur: Yapının restorasyonu amaçlı proje tasarımını hedefleyen çalışmanın aksı; yakın çevreyi, bu ölçekteki değişimleri, bölgeye ilişkin gelecek öngörülerini ve bu çerçevede yapıyı işlevlendirmeyi hedefleyen farklı bir hedefe yönelmiştir. Bu nedenle, ilk aşamanın karşılaştırmalı çalışma ve restitüsyon bölümleri kapsam dışı bırakılmış, buna karşılık çevre ölçeğindeki araştıma ve değerlendirmeler ağırlık kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Siyavuş Paşa Medresesi ile ilgili kapsamlı bir belge oluşturmanın yanısıra, yapının özgün mimarisi ve konumundan yola çıkarak, çağdaş ilkeler doğrultusunda ve yakın çevresiyle ilişkilenerek korunmasını sağlayacak işlev öneri(ler)i geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FUNCTIONAL ALTERNATIVES FOR THE PRESERVATION OF THE SİYAVUŞ PAŞA MEDRESESİ IN EMİNÖNÜ, İSTANBUL öz bay, Aslı M.Sc, in Department of Restoration Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Emre Madran December 2001, 98 Pages Object of this study is the“Siyavuş Paşa Medresesi”which is located in the Timurtaş Neighbourhood of Eminönü district in Istanbul. The building is a 16th century Ottoman school, which is now being used partially by small manufacturers and mainly for depositing. It is located within the traditional trade center of the historical peninsula, which is surviving besides kaotic problems, in means of traffic congestion, constantly changing urban forms and population, dense historical heritage in conflict with the new developments etc. Because of the changed environmental qualities and way of living of the Timurtaş Neighborhood, the Medrese is currently isolated and physically suffering within new conditions of the site, which has turned into a slum area for the last decade. Therefore the priority must be to change these inappropriate conditions and regenerate this important part of the traditional city center, in order to prepare a suitable base for a realistic preservation proposal for the building. Main aim of this theses is to document this 16th century Ottoman monument and develop ideas on new functional alternatives, suitable for the qualities and potentials of the building, regarding the contemporary principles of conservation methods; as well as to understand the reasons of the current situation of this altered environment in order to propose solutions for its regeneration. m