Alt dudak kanserlerinde eksizyon sonrası onarım seçenekleri ve geç dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
The assessment of reconstruction alternatives and the long term results after resection in the lower lip cancers
  1. Tez No: 108547
  2. Yazar: EŞSİZ ÇINAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMİL DALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 675
Özet
ÖZET Alt dudak defektleri; travma, infeksiyon veya konjenital deformiteler gibi çeşitli nedenlerle meydana gelebilir. Ancak bu anatomik bölgenin doğrudan aktinik radyasyona ve sigara içme alışkanlığı ile kronik irritasyona maruz kalması nedeniyle alt dudak defektlerinin büyük bir bölümü tümör cerrahisi sonrası görülmektedir. Alt dudak onarımı gerçekleştirilirken yeterli duyu ve oral açıklık sağlanmalıdır. Ayrıca sfinkter fonksiyonu ile besinlerin pasajı ve konuşma kabiliyetini yerine getiren oral kompetans korunmalı, normal simetri ve kontur ile kozmetik görünüm yemden oluşturulmalıdır. Bu çalışmada, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı'nda, 1994 ve 2000 yıllan arasında, tümör rezeksiyonu sonrası alt dudak onarımında çeşitli cerrahi tekniklerin kullanıldığı 68 olgunun retrospektif incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu daha önce bir başka sağlık kuruluşunda cerrahi girişim geçirmemiş ve radyoterapi almamış hastalardan oluşturuldu. Hastalardan bazılarının çeşitli topikal merhemlerle kendi kendilerim tedavi etmeye çalıştıkları öğrenildi. Çalışma grubunun büyük bir bölümü kırsal kesimden gelmiş ve çiftçilik ile uğraşan hastalardı. Hastalar objektif bir değerlendirme için dört gruba ayrılarak incelendi Bu gruplandırmaya göre tümör rezeksiyonu sonrası oluşan alt dudak defektleri primer onarım, üst dudak dokusunun kullanılması (Abb6, Estknder), üst dudak ve çevre dokuların kullanılması (Gillies, McGregor, Karapandzic, Nakajima, Depresör labii inferiyör VY ilerletme ve lokal flep kombinasyonları) ve serbest Heplerle (radiyal önkol ve revers ulnar önkol fasyokutan) onarıldı. Cerrahi tekniklerin alt dudak defektinin büyüklüğü ve lokalizasyonuna göre uygulanabilirliğinin yamsıra komplikasyonlar ve sekonder cerrahi girişim oranı, erken postoperatif bulgular, elektromiyografi ve elektronörografi sonuçlan her grupta ele alınıp karşılaştırıldı. Sonuç olarak, en iyi fonksiyonel ve kozmetik neticeler alt dudak onarımında sağlam kalan dudak dokusunun kullanıldığı cerrahi tekniklerde elde edildi. Anahtar Stefflder: Alt dudak, Kanser, Onarım «SöS*88*
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Assessment of Reconstruction Alternatives and the Long Term Results after Resection in the Lower Lip Cancers Lower lip defects occur as a result of various causes including trauma, infections, or congenital deformities, but vast majority of lower lip defects are due to tumor ablation, since this anatomic region receives direct actinic radiation and chronic irritation from smoking. When performing reconstruction of the lower lip sufficient sensation and oral gape, preservation of oral competence, which consists of orbicularis oris muscle sphincteral function, passage of food, faculty of speech, and cosmetic appearance with normal symmetry and contours, must carefully considered. In the present study, it has been aimed to evaluate the 68 cases retrospectively who have been used different surgical methods in reconstruction of the lower lip after tumor resection, in Çukurova University Medical School Department of Plastic and Reconstructive Surgery, between the years of 1994 and 2000. None of these patients had previous surgery or radiaton therapy at other institutions. Some of the patients had used self medication consisting of various topical ointments. Majority of patients were from rural areas and were occupied in fanning. The patients were divided and studied in four groups to achieve the mentioned objective. In these groups, lower up defects resulted from tumor resection were repaired by primary closure, using other lip tissue (Abbd, Estlander), using other lip and adjacent tissues (Gillies, McGregor, Karapandzic, Nakajima, Depressor labii inferior VY advancement and local flap combinations) and free flaps (radial forearm and reverse ulnar forearm fasciocutaneous). Applicable surgical methods according to localization and size of the lower lip defects, complications and second attempts of operation if took place, early postoperative findings, electromyography and electroneurography results were evaluated and compared each other. Best functional and cosmetic results were obtained by surgical methods which remainder intact lip tissues were used for the lower lip reconstruction. Key Words : Lower lip, Cancer, Reconstruction VI