Soğutma suyu ceketli kesikli bir polimer reaktörünün dinamik özellikleri
The Dynamics of a polymer batch reactor has been investigated
- Tez No: 11642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
SO?UTMA SUYU CEKETLİ KESİKLİ BİR POLİMER REAKTÖRÜNÜN DİNAMİK ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali Redha Ali Hasan GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 1990 ÖZET Yapılan çalışmada stirenin toluen çözücüsünde benzoil peroksit başlatıcısı ile oluşan fadikalik polimerisasyonu kesikli bir reaktörde çeşitli işletme şartlarında incelenmiştir. Önce kesikli bir reaktörde stirenin polimerizasyonu ve dinamik özellikleri sabit sıcaklıkta çalışılmıştır. Çeşitli bensoil peroksit ve stiren monomerinin derişiklerinde ve farklı sıcaklıklarda polimerizasyon gerçekleştirilerek en iyi işletme şartları bulunmuştur. Baha sonra ceketle soğutulan kesikli bir reaktör kullanılmıştır.Sistemin bir önce ki deneylerde en iyi işletme şartlarında polimerisasyon.gerçekleştirilmiştir. Ancak sıcaklık sabit tutulmayarak reaksiyonun eksotermik özelliğinden dolayı reaktör ve soğutma suyu çıkış.sıcaklıklarının değişimi sayısal bilgisayarla gözlenmiştir.Her iki reaktör' tipi için matematiksel modeller yapılmıştır.Deney verileri ile teorik hesaplama sonuçları karşılaştırılmış ve birbirleriyle uygunluğu' gözlenmiştir. £
Özet (Çeviri)
THE DYNAMICS OF A POLYMER BATCH REACTOR HAS BEEN INVESTIGATED (M.sc. Thesis) Ali Redha Ali HASAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCINCE AND TECHNOLOGY July 1990 ABSTRACT In this work, radicalic polymerisation reaction of styrene in toluene solvent by bensoil peroxide initiator in different process conditions in batch type reactor was in vestigated. Firstly, styrene polimerisation and dynamic properties at a constant temperature were investigated in a batch reac tor. Polymerisations at different bensoil peroxide and sty rene monomer concentrations, and at different temperature were studied and the best conditions have been found. Later, a batch reactor which was cooled by a jacket was used and the conditions found before was used in the polimerisation. But. 'this time the change of reactor and cooling water tem peratures.because of exothermic reaction were. -.read.from the screen of the computer. Mathematical models for both reactor were developed. The experimental and the theorical data were compared anû the aggreement between the results was found. M