Üçüncü mertebeden modellerle bilgisayar destekli kontrol sistemi-kompansatör-tasarımı
Computer aided control system-compensator desing via third order models
  1. Tez No: 11641
  2. Yazar: MULLA TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HONDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Chen vs Shieh geliştirdikleri Sürekli Kesir Açılımına dayalı lineer sistem sadeleştirme tekniğini (7), kapalı çevrimli kontrol sistemleri tasarımına cebirsel bir yaklaşıkla ikinci mertebeden bir referans model kullanarak bilgisayar destekli olarak uygulamışlardır (8), Anılan tasarım yönteminin başarısının sistem sadeleştirme tekniğinin etkinliğine ve yöntemin uygulamasında seçilen tasarım şartlarına bağlı olduğu incelenen örneklerde görülmüştür (10), Bu çalışmada, anılan tebliğ ( 8 ) de kullanılan ikinci mertebeden referans raodel normalleştirilerek, tasarım şartları arasındaki bağıntılar grafik şeklinde gösterilmiştir. Bu grafikler tasarım şartlarının rastgele seçilemeyeceğini ve belirli ölçüde bir uyum içinde se çilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu çalışmada anılan tebliğde ki (8) örnekler üçüncü mertebeden bir referans model kullanarak tekrar tasarlanmıştır. Tasarım sonuçları 8 üçüncü mertebeden referans modellerin tasarlanan asıl sistemi ikinci mertebeden modellere nisbetle, genellikle çok daha yakınlıkla temsil ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Chen and Shieh have developed a model simplification method for linear systems based on the continuous fraction expansion (7) and applied the method algebraically of the design of closed loop control systems via sonse second order reference models. Their design method is very suitable for computer usage (8). It sssas observed that the success of their design method depended on the initial design specifications as well as the effectiveness of their model simplica- tion method (10). In this study, the second order reference model they employed is normalized and graphs shoeing the relationship between the design specifications are developed. These graphs indi cate that the design specifications can not be selected at random and must be somewhat compatible with each other. The design examples solved for explaining the usage of their method (8). has been re-solved but now employing a reference model of third order. Analysis of the redesigns carried out in this study, clearly indicate that the modified design method has become clearly more effective and generates solutions which realize the initial design specifications more closely; due to using reference model of third order instead of second order. Also, as it would be expected ( 5 )f the designed systems time responses are definitely closer to those of the third order models-