Stabilization and orientation control of a tank gun
Tank silahının dengelenmesi ve yön kontrolü
- Tez No: 116427
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
oz TANK SİLAHININ DENGELENMESİ VE YÖN KONTROLÜ Şahin, Süreyya Yüksek Lisans, Makine Mühendisliği Bölümü, Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kemal ÖZGÖREN Ocak 2001, 145 Sayfa Bu çalışmada, bir tank silahının yanal ve yükseliş eksenlerinde dengede tutulması araştırılmıştır. Tank silah sisteminin hareket denklemleri tank gövdesinin mümkün olan hareketleri de düşünülerek çıkartılmıştır ve daha sonra matematik modeli oluşturulmuştur. Tank gövdesinin ilerleyebileceği örnek bir yüzey matematiksel olarak oluşturulmuş, ve bu yüzey tank gövdesinin hareketlerinin bulunmasında kullanılmıştır. Tank silah sisteminin kontrolü ele alınırken hız ve ivme ölçen cihazların hata modelleri ve bir hidrolik motor sisteminin modeli gözönüne alınmıştır.. Tank silah sisteminin dengede tutulmasına yönelik iki kontrol sistemi kullanılmıştır. Bu sistemlerden ilki tank silahının tork hesaplama yöntemi ile pozisyon kontrolünün sağlanmasıdır. Daha sonra, tank silahının hız geribesleme yöntemi ile kontrolü denenmiştir. Bu iki yöntem içinde örnek çözümler oluşturulmuş, ve sonuçlar yardımıyla bu iki sistemin performansı tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Tank silah Kontrol sistemleri, Tank silahının dengede tutulması iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STABILIZATION AND ORIENTATION CONTROL OF A TANK GUN Şahin, Süreyya M.Sc, Department of Mechanical Engineering, Supervisor : Prof. Dr. Kemal ÖZGÖREN January 2001, 145 Pages In this study, stabilization of a battle tank gun system in azimuth and elevation is considered. The equations of motion of the tank gun system has been formulated by accounting all of the motion freedoms of tank hull in addition to the azimuth and elevation motion freedoms. Then, mathematical model of the tank gun system is constructed by using these equations of motion. The motion of the tank hull is provided from a sample ground surface, which is provided mathematically. The mathematical models of sensor errors and hydraulic motors are also provided. Two control methods are used for stabilization of the tank gun. First, the position control system by using the computed torque method is modeled. Then, a velocity feedback control system is also tried. Sample simulations for both of these systems are formed and the results are plotted, performance of these systems are compared and discussed. Keywords : Gun Control Systems, Stabilization of a tank gun m