Bölgesel ısıtma bileşik ısı güç santralı tasarımı ile ilgili bilgisayar programı geliştirme
Computer simulation and design of co-generation power plant
  1. Tez No: 11652
  2. Yazar: MELEK BAVBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ii BÖLGESEL ISITMA BİLEŞİK ISI-GÜÇ SANTRALI TASARIMI İLE İLGİLİ BİLGİSAYAR PROGRAMI GELİŞTİRME (Yüksek Lisans Tezi ) Melek BAVBEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1990 ÖZ Bileşik Isı Güç Santralları çok amaçlı, yani ısı ve elektriğin birlikte üretildiği santrallardır. Yakıt, yatırım, personel, bakım onarım vb. giderler, çevre sorunları gibi faktörlerle hem enerji hem de işletme ekonomisi yönün den ısı ve elektriğin birlikte üretilmesi ayrı ayrı üretilmesine kıyasla daha uygun olmaktadır. Bileşik Isı Güç Santralı uygulaması çok amaçlı, yapısal sorunlara köklü çözüm getirme olanağını beraberinde taşıyan bir uygulamadır. Yapılan çalışmada, bölgesel ısıtma ve elektrik üretimi amacına yönelik bir Bileşik Isı Güç Santralı 'nda optimum işletme koşullarının sağlanabilmesi için temel tasarım parametreleri hesaplanmış, sistem yapısının oluşturulmasına yönelik temel yaklaşımlar belirlenmiş ve ilgili bilgisayar programları geliştirilmiştir. Bu programlar örnek bölgesel ısıtma ısıl güç santralı tasarımında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
iii COMPUTER SIMULATION AND DESIGN OF CO-GENERATION POWER PLANT (M. Sc. Thesis) Melek BAVBEK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY \ December 1990 ABSTRACT Co-generation power plants are multi-purpose plants in the sense that they are used to produce electricity and also provide heating. The simultaneous production of heat and electricity is more practical and economical in comparison to their production seperately. If fuel consumption, invest ment, personnel, maintenance and other relevant factors are taken into consideration. Co-generation power plants are multi-purpose applications that brings fundamental solution to problems related to the system configuration. In this study, the basic design parameters for the satisfaction of the optimum operation conditions of a co-generative power plant, considered for a regional heating and electric power generation, are calculated, fundamental approaches relevant to the construction of the system configuration are determined and related computer codes are developed. These codes are used in the design of a typical co-generation power plant.