Türkiye'de illerin sosyo - ekonomik değişkenler itibariyle sınıflandırmada diskiriminant analizi
Discriminant analysis in the clasifications of provinces of Turkey by socio - economic variables
- Tez No: 11653
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sosyo-Ekonomik değişken tesbiti veya bunlara ilişkin sınıflandırma yapılacak çalışmalarda, bilimsel yöntem ve metotların önemi yatsınamaz.. Bu tür çalışmaları en uygun bilimsel yöntem ve metotlarla tesbit etmek, çalışmanın önemi ve güvenirliğini artıracağı tartışma götürmez. İşte bu gerçekten hareketle Türkeye 'de sosyo-ekonomik değişkenler itibariyle, iller bazında yapılacak sınıflandırma tesbitinde bilimsel yöntemlerden DİSKRIMINANT ANALİZİN önemi vurgulanırken, illerin birden fazla özelliklerine ilişkin değerleri, aynı anda ve bir arada, analiz sonuçlarını görmek mümkün olduğuna işaret edilmiştir. Söz konusu bu çalışmada daha önce üç sınıfta toplanan illerin, analiz sonrasında bu sınıflamaya ne kadar uyduğu, olası değerleri ile görmek mümkün olmuştur. Türetilen değişkenlerle de sınıflandırmaya esas teşkil eden kriterleri belirlemekte ayrı bir kazanç sayılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The importance of scientific methods and procedures in the determination of socio-economic variables or in studies making classifications in connection in cannechon with them cannot be danied it is indisputable that the determination of such studies by the.most oppropiate scien tific procedures and methods will increase the importance and reliability of studies. Starting with this fort, the SIGNIFICANCE of DISCRIMINANT ANALYSIS,.a scinetific method in the determination of a classification by socio-economic variables on the bases of povinces of Turkey is emphasized which enables that values relating to several properties of provinces and analysis results are shown together simultaneausly. The..study has made it passible to determinate to what extent provinces previowsly classifred into three fit such classification after the analysis, together with probable values an additional benefit obtauned, hasbeun the identifications, with the help of variables derived of criteria serving as the basis of the classification.