Kojenerasyonun bölgesel ısıtma sisteminde kullanılabilirliği ve klasik bölgesel ısıtma ile karşılaştırılması
Cogeneration regional heated system employabilities and compared with classic regional heated
  1. Tez No: 201041
  2. Yazar: SİRER ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalısmada; kojenerasyonun baska bir deyisle, bilesik ısı ve güç sistemlerinin termodinamik analizi yapılmıs, bilesik ısı güç santrallerinde sistem seçimini etkileyen faktörler ve kojenerasyon teknolojilerinin nasıl verimli kullanılacagı kojenerasyonun bölgesel ısıtmada kullanılabilirligi ve ekonomik olurlugu arastırılmıstır. Esenyurt kojenerasyon termik santralinin gerçek isletme verileri kullanılarak enerji ve ekserji analizleri ünite ünite uygulanarak her ünitenin giris ve çıkıslarındaki toplam ekserjileri (termomekaniksel ekserji + kimyasal ekserji) ve kayıp ekserjiler belirlenmis, yıllık elektrik? ısı üretimi ve klasik bölgesel ısıtma santrali ile yakıt maliyeti karsılastırılması yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study; thermodynamic analyses of cogeneration, or in another term, compound heat and power systems were carried out, the factors that influence the system preferences of compound heat - power plants, how to use cogeneration technologies efficiently, availability of cogeneration in regional heating and economical feasibility of cogeneration were investigated. By using the real manipulation data of Esenyurt cogeneration thermal plant and applying energy and exergy analyses unit by unit, each units' total exergy input and output ( thermo ? mechanical exergy + chemical exergy) and lost exergy were determined; comparison among annual electricity - heat production and classical regional heating plant and fuel costs were conducted