Alkylphenols in two rivers of Turkey and assessment of nonylphenol bioaccumulation leading to histological and biochemical changes in the liver of rainbow trout
Türkiye'deki iki nehirde alkilfenol ölçümü ve nonilfenolün biyolojik birikimi ile buna bağlı olarak rainbow trout karaciğerlerinde meydana gelen histolojik ve biyokimyasal değişikliklerin tesbiti
- Tez No: 116550
- Danışmanlar: PROF.DR. MESUDE İŞCAN, PROF.DR. İNCİ TOGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
oz TÜRKİYE'DEKİ IKI NEHİRDE ALKILFENOL ÖLÇÜMÜ VE NONİFENOLÜN BİYOLOJİK BİRİKİMİ İLE BUNA BAĞLI OLARAK RAiNBOW TROUT KARACİĞERLERİNDE MEYDANA GELEN HİSTOLOJİK VE BİYOKİMYASAL DEĞRİŞKLİKERİN TESBİTİ Uğuz, Cevdet Doktora, Biyoloji Bölümü, Tez Yöenticisi: Prof. Dr. İnci Togan Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mesude İşcan July 2001, 127 sayfa Alkilfenol polietoksilatlar (AFE); deterjanlarda, ot ve böcek ilaçlarında, boyalarda, kozmetik ve plastik eşyalarda yüzey aktif maddeleri veya antioksidan olarak yaygın bir şekilde kullanılan, endokrin sistemi bozucu etkiye sahip maddelerdir. AFE'lerin biyolojik bozunuma uğraması ile oluşan nonilfenol (NF), oktilfenol (OF) ve bütilfenol (BF) gibi biyolojik bozunum ürünlerine alkilfenoller (AP) denilmektedir. APE ve AP'ler çoğunlukla dünyadaki sulan kirletmektedir. Bu çalışmada, AFE'lerin biyolojik bozunum ürünü olan AF'lerin su, sediman ve balık dokularından metanol ekstraksiyonu ile daha iyi ölçülebileceği ortaya konmuştur. Bu çalışmada, metanol ile eksrakte edilen. Sakarya ve DeğrirmendereDeğirmendere'nin bir örnekleme yerinde 4.45 (j.g/g NF ile 1.68 p.g/g BF ve Sakarya nehrinin bir örnekleme yerinde 3.15|ig/g BF ölçülmüştür. Ayrıca, Değirmendere ve Sakarya Nehrindeki, Di hariç bütün örnekleme istasyonlarından toplanan balık örneklerinde NF ve alkifenol ile ilintili bir madde (AFİ) tespit edilmiştir. Japon balığının NF'ü çok hızlı bir şekilde vücuduna aldığı bu çalışma ile ortaya konmuştur. NF'nin 660|j,g/L konsantrasyonun üzerindeki dozlarının hem Japon balıklan hem de gökkuşağı alabalıkları için ölümcül olduğu da tespit edilmiştir. Ayrıca, çevrede bulunan NF miktarlarının (
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF ALKYLPHENOLS IN TWO RIVERS OF TURKEYAND ASSESSMENT NONYLPHENOL BIOACCUMULATION LEADING TO HISTOLOGICAL AND BIOCHEMICAL CHANGES IN THE LIVER OF RAINBOW TROUT Uğuz, Cevdet Ph.D., Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. İnci Togan Co-Supervisor: Prof. Dr. Mesude İşcan July 2001, 127 pages Alkyphenol polyethoxylates (APEs) are ubiquitous environmental endocrine disrupters used as non-ionic surfactants and anti-oxidants in detergents, pesticides, herbicides, paints, cosmetics and plasticware. Degradation products of APEs are called nonylphenol (NP), octylphenol (OP) and butylphenol (BP). The present study demonstrated that the APs could be extracted from water, sediment and tissue samples with a better resolution by methanol and measured using isocratic and normal phase HPLC. APs were measured in water, sediment and fish samples collected from 9 sites on Sakarya and Değirmendere Rivers. mAPs were not detected in water samples collected from both Değirmendere and Sakarya Rivers. However, NP (4.45 |ig/g), BP (1.68 |ig/g) were detected sediment samples collected at the one site of Değirmendere and BP (3.15 ng/g) was detected again sediment samples collected in one site of Sakarya River. NP and API were detected in fish samples collected from almost all of the sampling sites in both rivers, except at Di. The present study demonstrated that the NP was rapidly uptaken by gold fish. The concentration of NP above 660 jxg/L was proven to be toxic to both gold fish and rainbow trout. This study also demonstrated that environmentally relevant concentrations,