Benzimidazol türevlerinin ratların antioksidan vitamin (A, E, C) ile MDA düzeylerine ve GSH-PX aktivitesine etkilerinin araştırılması
An investigation of the effects on the levels of antioxidants vitamins (A, E and C) with MDA and glutathione peroxidase activity by benzimidazole derivatives on rats
  1. Tez No: 116621
  2. Yazar: TUĞBA RAİKA KIRAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BENZİMİDAZOL TÜREVLERİNİN RATLARIN ANTİOKSİDAN VİTAMİN ( A, E, C) İLE MDA DÜZEYLERİNE VE GSH-Px AKTİVİTESİNE ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Tuğba Raika KIRAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2001, Sayfa. 35 Bu çalışmada, deri altına benzimidazol türevleri enjekte edilen ratların kan serumu, karaciğer ve böbreklerinde A, E, C vitaminleri ve lipit peroksidasyonun göstergesi olan malondialdehit (MDA) miktarları, yüksek performanslı sıvı kromatografisi (High performance iquid chromotography) (HPLC) ile eritrosit Glutatyon peroksidaz aktivitesi (GSH-Px) ise spekrofotometrik olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AN INVESTIGATION OF THE EFFECTS ON THE LEVELS OF ANTIOXIDANT VITAMINS (A, E AND C) WITH MDA AND GLUTATHIONE PEROXIDASE ACTIVITY BY BENZIMIDAZOLE DERİVATİES ON RATS The present study examined the influence of two benzimidazole derivatives, 2- Phenyl-lH-benzimidazole and 2-Furan-2il-lH-benzimidazole, in dosages of 20mg kg"1 for 45 days intervals up to day 2, in Winstar rats. The aim of the research was to determine the A, E, C vitamins in blood serum, lung, kidney and lipid peroxidation which is leading to glutathione peroxidase activity in erythrocytes of rats by High performance liquid chromotography (HPLC) and spectrophotometers respectively.