3-(N-ftalimido)-2-hidroksipropil metakrilat monomeri ile stiren ve etil metakrilat kopolimerlerinin sentezi, karakterizasyonu ve monomer reaktivite oranlarının belirlenmesi
The Synthesis, characterization and monomer reactivity ratios of copolymers with 3-(N-phthalimido)-2-hydroxypropyl methacrylate of styrene and ethyl methacrylate
- Tez No: 116620
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR DEMİRELLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ 3-(N-FTALİMİDO)-2-HİDROKSİPROPİL METAKRİLAT MONOMERİ İLE STİREN VE ETİL METAKRİLAT KOPOLİMERLERİNİN SENTEZİ, KARAKTERİZASYONU VE MONOMER REAKTİ VİTE ORANLARININ BELİRLENMESİ Dilek GÜZEL Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2002, Sayfa- 56 Ftalimido-2-hidroksipropil metakrilat (PHPMA) hem stiren hem de etilmetakrilat ile serbest radikal kopolimerizasyonu düşük dönüşümlerde (< % 15) AIBN başlatıcısı ve 1,4-dioksan çözeltisinde 60°C'de yapıldı. Kopolimerler İR, *H-NMR ve 13C-NMR teknikleriyle karakterize edildi. Kopolimer bileşimleri elementel analizle belirlendi. PHPMA (rı) ve stiren (r2)'nm monomer reaktivite oranlan Kelen-Tüdös (K-T) ve Inverted Finemann-Ross (IFR) metodlarıyla r! = 1.41 ve r2 = 0.24; rx = 1.52 ve r2 = 0.26 olarak belirlendi. Diğer taraftan, PHPMA (rı)'nm etilmetakrilat (r2) ile monomer reaktivite oranlan K-T, F-R, IFR ve Yezrielez-Brokhina-Roskin (YBR) metodlarıyla sırasıyla rı = 0.43 ve r2 = 0.89; rı = 0.42 ve r2 = 0.89; n = 0.53 ve r2 = 0.95; rı = 0.33 ve r2 = 0.82 olarak belirlendi. Her bir kopolimer serisinden bir kopolimerin Mw, Mv, Mn ve heterojenlik indisi jel geçirgenlik kromatografisi tekniği (GPC) kullanılarak belirlendi. Kopolimerlerin camsı geçiş sıcaklıkları, termal bozunma sıcaklıkları DSC-50 ve TGA-50 ile araştırıldı. Çözünürlük parametresi, yoğunlukları ve intrinsik viskozite sayılan belirlendi. Kopolimerlerin bileşime bağlı Tg ilişkisini belirlemek için Gordon-Taylor, Johnston eşitlikleri kullanıldı. Poli(PHPMA)'nın farklı mol yüzdelerinde hem polistiren hem de poli(EMA) ile hazırlanan polimer-polimer karışımları tartışıldı. Anahtar Kelimeler : Kopolimerizasyon, PHPMA, Stiren, Etilmetakrilat, Monomer Reaktivite Oranlan, Blend /.
Özet (Çeviri)
' III ----- - - ABSTRACT Master Thesis THE SYNTHESIS, CHARACTERIZATION AND MONOMER REACTIVITY RATIOS OF COPOLYMERS WITH 3-(N-PHTHALIMIDO)-2-HYDROXYPROPYL METHACRYLATE OF STYRENE AND ETHYL METACRYLATE Dilek GÜZEL Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies, Department of Chemistry 2002, Page: 56 Free - radical copolymerizations of 3-(N-phthalimido)-2-hydroxypropyl methacylate (PHPMA) with both styrene and ethyl methacrylate were carried out at 60°C in a 1,4-dioxane solution in the presence of 2,2'-azobisisobutyronitrile at low conversions (< 15%). The copolymers were characterized by infrared, *H-NMR and 13C-NMR techniques. The copolymer compositions were established by elemantal analysis. The monomer reactivity ratios ri (PHPMA) and r2 (styrene) were determined with the linearized copolymerization equation of the Kelen-Tüdös (K-T) and Inverted Finemann Ross (IFR) methods to be ri = 1.41 and r2 = 0.24; ri = 1.52 and r2 = 0.26, respectively. On the other hand, the monomer reactivity ratios of PHPMA (ri) and EMA (r2) were determined by K-T, F-R, IFR and YBR methods to be n = 0.43 and r2 = 0.89; n = 0.42 and r2 = 0.89; n = 0.53 and r2 = 0.95; ri = 0.33 and r2 = 0.82, respectively. M^, Mn, Mv and polydispersity index of one of the every copolymer series were determined using Gel Permation Chromatography (GPC) technique. The glass transition temperature and thermal decomposition temperature of the copolymers were investigated by DSC-50 and TGA-50 thermobalance, respectively. The solubility parameters, densities and intrinsic viscosity were determined. Several theoretical and empirical equations such as Gordon - Taylor and Jhonston have been used to describe the Tg-composition relationship of the copolymers. The preparation of polymer blends of poly(PHPMA) with both polystyrene and poly(EMA) in different mole percentages is discussed. Key _Wotds j Copolymerization, PHPMA, Styrene, Ethylmethacrylate, Monomer Reactivity Ratios, Blend