Toprak ve su gibi çevre örneklerinde arsenik tayini ve spesiyasyonu (türlemesi)
Determination of arsenic in environmental samples such as soil and waters and its speciation
  1. Tez No: 116637
  2. Yazar: İSMAİL AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, çeşitli endüstriyel bölgelerden alman toprak, su, bitki, yumurta ve piliç yemi gibi farklı örneklerdeki arsenik düzeyleri grafit fırın atomik absorpsiyon spektrofotometresiyle tayin edildi. Bu endüstriyel alanlar Maden Bakır İşletmesi, Ferrokrom Fabrikası, Çimento Fabrikası ve Elbistan Termik Santrali'ni içermektedir. Diğer taraftan, arsenik tayini için farklı kimyasal zemin düzelticilerle çalışıldı. Bu zemin düzelticiler, kalsiyum, magnezyum metallerinin nitrat tuzlan ve bunların karışımlarıdır. Zemin düzeltici olarak palladyum nitrat tercih edildi. Çünkü onun kullanılmasıyla en iyi sonuçlar elde edildi. Çalışılan örneklerdeki arsenik konsantrasyonu su örneklerinde 0.7-1.86 ng/ml As+3, toprak örneklerinde 36-10500 mg/kg As+3, bitki örneklerinde 0.9-4.6 mg/kg As+3, yumurta örneklerinde 41-142 ng/g As aralıklarında bulundu.Anahtar Kelimeler : Arsenik, Toprak, Su, Bitki, Yumurta, Grafit Firm Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi (GF-AAS)
Özet (Çeviri)
In this study, the arsenic levels in different samples such as soil, water, plant, egg and chicken feed, taken from various industrial areas were determined by Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrophotometer (GF-AAS). These industrial areas include Maden Copper Mining, Plant of Ferrochrome, Plant of Cement and Elbistan Thermoelectric Pover Plant. On the other hand, different chemical matrix modifiers were studied for arsenic determination. The matrix modifier studied include the nitrate salts of palladium, nickel, iron, calcium, magnesium and their mixtures. As matrix modifier, palladium nitrate was preferred because of best results with its using. The arsenic concentrations in the studied samples were found to be 0.7-1.86 ng/ml As range in water samples, 36.10500 mg/kg As+3 in soil samples, 0.9-4.6 mg/kg As+3 in plant samples and 41-142 ng/g As+3 in egg samples.Key Words : Arsenic, Soil, Water, Plant, Egg, Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrophotometer (GF-AAS)