Alüminyum giydirme cephe elemanlarla prefabrikasyon ve Halep bölgesi için bir öneri
Prefabrication of aluminum curtain walls and a proposal for the Halep region
  1. Tez No: 11664
  2. Yazar: BADİ HAS TALEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AZZEM AYDINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ALÜMİNYUM GİYDİRME CEPHE ELEMANLARLA PREFABRİKASYON VE HALEP BÖLGESİ İÇİN BİR ÖNERİ Yüksek Lisan Tezi BADİ HAJ TALEB GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 19 90 ÖZ Giydirme cephe elemanlar -, düşey dış kabuğun görevini görerek dış statik ve dinamik yükleri karşılamanın yanı- sıra,iç mekanın dış ortamın metelorjik etkenlerle karşı karşıya kalması, üretimde malzeme fire oranı, ürünün kalitesi, sürekliliği, üretim alanı, depolama alanı, taşıma araçların kapasitesi, montaj süresi, ekipman, yapının var olduğu sürece bakım, estetik değerler ve ısı transferi prob lemlerine maruz kalmaktadır.Bu gibi problemleri engellemek veya en aza indirgemek için, tek tek her problemin ve etkenin tanımı, analizi yapılarak, alınması gereken önlemler saptanmaya çalışılmıştır.Tez çalışmasında, seçilecek malzemenin, amaca uygun özelliklere sahip olmasının yanısıra tasarım aşamasından montaja kadar, standard modül ve prefabrikasyon gerekliliğin vurgulanmış bunların sonuçta getireceği, teknik ilerlemeden maksimum faydalanma, hızlı yapım, değişen ve gelişen şartlara daha esneklik, ekipman kolaylığı, var olduğu sürece daha az masraf, estetik yönden birlik ve beraberlik,ergonomik açı. dan daha az gürültü, doğal aydınlatmadan maksimum yararlanma, üretimde, depolamada, taşımada ve montaj aşamaların da da ekonomik olduğunu kanısına varılmıştır. - I -
Özet (Çeviri)
PREFABRICATION OF ALUMINUM CURTAIN WALLS AND A PROPOSAL FOR THE HALEP REGION Masters Thesis For BADİ HA J TALEB GAZÎ UNİVERSİTY FACULTY OF SCIENCES JUNE 1990 ABSTRACT Besides withstanding, external static and dynamic loads by functioning as a vertical external shell, curtain walls face various problems such as: external environmen tal factors faced by, the interior environment; material wastage during production; product ' s quality; continuity; production area; storage area; capacity of transport vehicles; installation period; equipment; maintenance during the building's life; aesthetic values; and heat transfer. ıln order to prevent or minimize these problems, each problem and activity has been analyzed to designate the required preventive measures /Besides having the required characteristics for its purpose, this thesis shows that the choosen material has to be of standard module and be prefabricated. ıln condusion,it was decided that aluminium curtain walls can benefit from techno logical advances; adapt to changing and developing con ditions ;be less expensire as long as equipment is avai- lable;be whole in terms of aesthetics;result in less noise;take maximum advantage of natural light;be econo mical during production, storage, transport and instal lation stages. -II-