Bir fazlı yardımcı sargılı asenkron motorlarda merkezkaç anahtar yerine statik anahtar tasarım ve uygulaması
The Switching off of the auxliary winding with the static switch in single phase auxliary winding asynchronous motors
  1. Tez No: 11663
  2. Yazar: ALİ KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
BİR FAZLI YARDIMCI SARGILI ASENKRON MOTORLARDA YARDIMCI SARGININ STATİK ANAHTARLA DEVRE DIŞI EDİLMESİ (YÜKSEK LÎSANS TEZİ ) ALÎ KURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAYIS 1990 OZ Bir fazlı yardımcı sargılı asenkron motorların bir kısmında motor devrinin %66 ile %80 arasında yardımcı sargı devreden çıkmaktadır. Yardımcı sargıyı klasik yöntemle devreden çıkartan merkezkaç anahtarların bir çok problemleri vardır. Bu problemler; Hareketli yayların rutubetli ortamdan etkilenmeleri, kontakların sürekli açık ya da sürekli kapalı kalmaları, yayların esnekliğinin bozulması, kontakların aşınması olarak sayılabilir. Bu çalışma: Merkezkaç anahtarın yerine kullanılabilecek başka bir sistem için yapılmıştır. Yapılan çalışmada merkezkaç anahtar yerine triyak ve tristör kullanılmıştır. Triyakın kontrolü kapı akımının denetimiyle sağlanmıştır. Kapı akımıda iki şekilde elde edilmiştir. Birincisi motorun ilk kalkış ta çektiği yüksek akımdan faydalanılarak kontrol edilmiştir. İkincisi statora ilave olarak sarılan ve kumanda sargısı adı verilen sargıdan alınan gerilimlerle sağlanmıştır. Tasarım sonuçlan örnek seçilen bir -motorda denenmiştir. Statik anahtarın merkezkaç anahtar yerine kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE SWITCHING OFF OF THE AUXLIARY WINDING WITH THE STATIC SWITCH IN SINGLE PHASE AUXLIARY WINDING ASYNCHRONOUS MOTORS. Master of Science Thesis ALÎ KURT GAZÎ UNÎVESÎTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MAY 1990 ABSTRACT In some of the single phase asynchronous motors, the auxiliary winding swhitches off when the speed of the motor is between 66% - 80%. There are problems of the centrifugal switches which centrifugal switch off the auxiliary winding. As such that; the vibrating springs are affected by the humid conditions, the contacting switches are left permanently at on or off, deterioration of elasticity of the springs and abrasion of the contacting switches. This study has been done for another system instead of the centrifugal switches. In this research study, triac is employed instead of the centrifugal switches. Inspection of triac has been carried out by controlling the gate current. Gate current is controlled by utilizing the high amount of current at the first acceleration stage of motor. The result of the design has been exemined on an experimantal motor. It is concluded that the static switch can be employed instead of the centrifugal switches. ÎÎ