Prostat kanserli hastalarda antioksidan vitaminler (A, E, C) ile selenyum ve MDA düzeylerinin araştırılması
An Investigation of the levels of antioxidant vitamins (A, E, C) with selenium in serum and MDA patient's
- Tez No: 116659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİBE ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, kontrol grubu olarak 21 sağlıklı kişi ile Prostat kanseri teşhisi konulmuş 20 hastanın kan serumlarındaki antioksidan vitaminlerden A, E, C vitaminleri ve MDA miktarları Yüksek performanslı sıvı kromatografısi ile, selenyum ise florimetrik olarak belirlendi. Prostat kanserli hastalarda A, E, C vitaminleri ile selenyum düzeyleri kontrol grubuna göre düşük, MDA düzeylerinin ise kontrol grubuna göre yüksek olduğu görüldü. (P< 0.001) Sonuç olarak, prostat kanserli hastalarda görülen antioksidan aktivitelerdeki azalma, bu antioksidan vitaminler ve selenyumun prostat kanseri oluşumuna neden olan serbest radikalleri kısmen de olsa zararsız hale getirilebileceği ve diğer antioksidan sistemlere yardımcı olabilecekleri ileri sürülebilir. Anahtar Kelimeler : Prostat kanseri, A, E, C vitaminleri, MDA, Se ve HPLC
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant vitamins A, E, C and MDA and selenium levels in the serum in erythrocytes of 20 patients with prostate cancer and 21 healthy person taken as control group have been determined by HPLC and flourometer respectively.