Topraktaki Cs-137 aktivitesinin buğday, arpa, fasulye, marul, mısır ve çim bitkilerine geçişinin incelenmesi
Investigation of the transfer of Cs-137 activity from soil to wheat, barley, bean, lettuce, corn and grass plants
  1. Tez No: 11668
  2. Yazar: HALİL DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
TOPRAKTAKİ Cs-137 AKTİVİTESİNİN BU?DAY, ARPA, FASULYE, MARUL, MISIR VE ÇİM BİTKİLERİNE GEÇİŞİNİN İNCELENMESİ Doktora Tezi Halil DEMİREL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1990 Ö Z Bu çalışmada, Çernobil nükleer kazasından sonra radyoaktif kirlenmeye maruz kalan Doğukaradeniz bölgesi çaylarının toprağa verildiğinde, ihtiva ettiği Cs-137 aktivitesinin bu toprakta yetiştirilen bitkilere geçiş oranları araştırılmıştır. Denemeler, tarla ve sera koşullarında yapılmıştır. Tarlada kullanılan çayın aktivitesi 12500 Bq/m2 den 72800 Bq/m2 'ye kadar değiştirilmiştir. Seradaki deneme de ise sabit 8000 Bq/saksı aktiviteye sahip çay kullanılmıştır. Buğday, arpa, mısır, marul, fasulye ve çim kullanılan denemelerden sonra yapılan ölçümlerde çayda bulunan Cs-137 aktivitesinin % 0.041 ile % 1.057 arasında bitkilere geçtiği görülmüştür. Toprağa çay ile verilen Cs-137 aktivitesi arttırıldığında, bitkiye olan geçişlerinde arttığı gözlenmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE TRANSFER OF Cs-137 ACTIVITY FROM SOIL TO WHEAT, BARLEY, BEAN, LETTUCE, CORN AND GRASS PLANTS Ph. D. Thesis Halil DEMİREL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1990 ABSTRACT In this study, the ratio of transfer Cs-137 activity to plants from contaminated Turkish tea applied to the soil was investigated. The Turkish tea was contaminated following the Chernobyl nuclear accident. Experiments were conducted in the field and in pots under greenhouse conditions. The activities of the tea applied in the field were between 12500 Bq/m2 and 72800 Bq/m2, whereas this activity was constant value of 8000 Bq/pot in the greenhouse experiment. It was observed that the transfer of Cs-137 in tea to crops was between 0.041% and 1.057% according to results of measurements on wheat, barley, corn, bean, lettuce, and grass which were used in the experiments. It was also observed that the ratio of the transfer Cs-137 activity to plants increased as the activity Cs-137 in tea applied to soil was increased. Ill