Aşılayıcı tane büyüklüğü ve miktarının gri dökme demirde mikro yapı ve mekanik özelliklere etkisi
Effect of size and amount of inoculant on micro structure and mechanical properties in gray iron
  1. Tez No: 11667
  2. Yazar: MUSTAFA KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ill AŞILAYICI TANE BÜYÜKLÜ?Ü VE [ MİKTARININ GRÎ DÖKME DEMİRDE MÎKRO YAPI VE MAKANÎK ÖZELLİKLERE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa KÖRO?LU GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1989 ÖZ Bu tez çalışmasında, gri dökme demir' in aşılama işlemi %75 lik ferro-silisyum ile 13 95 C ve 1510 C de kalıpta yapıldı. (2,38-1,68), (4,76-3,35), (8-6,30) mm tane iriliğindeki ferro-silisyumun, (%0,2), (%0,5) ve (%0,8) oranları, 4 kg lık kütleye göre kullanıldı. Sert lik ölçümü, çekme dayanımı ve mikro yapı ile ilgili de neysel çalışmalar yapıldı. Aşılayıcı tane büyüklüğü ve miktarının, mikro yapı ve mekanik özelliklere olan et kileri araştırıldı. Araştırmalar sonucunda, aşılama iş lemi ile gri dökme demirin mikro yapısında ve mekanik özelliklerinde iyileştirici gelişmelerin sağlandığı gö rüldü.
Özet (Çeviri)
ÎV EFFECT OF SIZE AND AMOUNT OF INOCULANT ON MICRO STRUCTURE AND MECHANICAL PROPERTIES IN GRAY IRON (M.Sc. Thesis) Mustafa KÖRO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 198 9 ABSTRACT In this research work, gray cast iron has been inoculated in mold with Ferro-Silicon alloy at 1395 °C and at 1510 °C Ferro-Silicon alloy containing 75 % si with grain fineness distribution (2,38-1,68 mm.)/ (4,76- 3.35 mm), (8-6,30 mm) and percentages respectively 0,2%, 0,5% and 0,8% have been used. Hardness, Microstructure and Tensile Tests were applied on specimens taking from each treatment. Quantity and size distribution of inoculant on mechanical properties and microstructure have been searched. Adequate amount related with quantity and size distribution of Ferro-Silicon alloy used as the inoculant have been specified. As a result of research works, Improvement was achieved on mechanical properties and microstructures of gray cost iron by using inoculation.