Robot manipulatörlerin hareket denklemleri ve diferensiyel geometri açısından bir yaklaşım
Motion equations of robot manipulators and an approach from the point of wiew differential geometry
  1. Tez No: 11672
  2. Yazar: MÜJGAN ÖZKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma üç bölümden meydana gelmiştir. I. Bölüm, II. ve III. bölümlere temel teşkil edecek kavramlara ayrılmış tır. Bir uzay hareketi iki kısımdan oluşur: Dönme ve öteleme. 3 0(3) 3x3-ortogonal matrisler cümlesi E teki dönmeler cümlesiyle 1:1 tekabül içindedir. Hareketli ardışık p-tane uzayın oluşturduğu sistem p-tane hareket matrisiyle verilebilir. II. Bölüm de hareketli p-tane uzayın oluşturduğu sistemin mekanik model leri/ robot manipulator olarak tanıtıldı. Bir robot manipülatörün link'i, joint' i kavramlarıyla birlikte hareket matrislerinin nasıl hesaplanacağı aktarıldı, iki temel Örnek sunuldu. Bunlar Stanford ve Elbow manipulator olarak isimlendirilir. III. bölümde robot manipulator farkU bir yaklaşımla ele alındı ve 3 BT. Bölümde verilenlerle ilgisi hesaplandı. E öklid uzayının kongrüansları Lie grubunun sonlu p-elemanlı bir altcümlesi hareketli p-tane- uzay için hareket matrislerini tanımlar. üstelik Cf- nın herbir elemanı exptX ile vermek mümkündür. Böylece bir p p-parametrik robot.jr expt.X. olarak ifade edilir. Böyle ifa de ediş robot manipülatörlere diferensiyel geometri açısından yaklaşımı kolaylaştırır. III. Bölümün son kısmında, exptX ile verilen tanım için robot manipulator örnekleri verildi.
Özet (Çeviri)
This study consists of three sections. The first section is dedicated to the concepts which are the bases of the second and third sections: space motion has two parts: Rotation and translation. There is a 1:1 correspondence between the set of 3x3 orthogonal matrices 0(3) and the set of rotations in E. The system of the p successive moving spaces can be given by p-motion matrices. In the second section, the mechanic patterns of p-moving spaces system are defined as a robot manipulator. In addition to the concepts of the link and joint of the manipulator, it is shown how to calculate a robot manipulator's motion matrices. The Stanford and Elbow manipulators are given as two examples. In the third section, the robot manipulator is expressed in a different way, and also its connection is examined with the second section. A finite subset of the lie group of the congruences of the Euclidean space's E defines the motion matrices for p moving spaces. One can give every element of C, with exptX »Therefore, a p-parametric robot would be expressed as jj expt.X.. This expression s imp- i = x x x lif ies the approach of robot manipulator in terms of the differential geometry. The examples of robot manipulator are given using the definition of exptX at the end of the third section.