Çift etkili soğurmalı soğutma sisteminin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of the double effect absorption refrigeration system
  1. Tez No: 11671
  2. Yazar: ENDER MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERCAN ATAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÇİFT ETKİLİ SO?URMALI SO?UTMA SİSTEMİNİN TERMODİNAMİK ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Ender MERİÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1990 ÖZ Bu çalışmada literatürde verilenlerden farklı bir çift etkili soğurmalı sistem geliştirilmiş ve bu sistemin termodinamik analizi yapılmıştır. Soğutucu/ soğurucu akışkan çiftleri olarak NH3/ NaSCN ve NH3/H20 seçilmiştir. Sis tem yüksek ve düşük sıcaklık ayırıcıları, yüksek ve düşük sıcaklık soğurucuları, yoğuşturucu, buharlaştırıcı, pompa, genleşme vanaları, karışım ve soğutucu ısı değiştirgeçlerinden oluşur. Sistem iki çevrimden oluşmaktadır. Çevrimlerden birisi yüksek sıcaklıkta çalışırken diğeri düşük sıcaklıkta çalışmaktadır. Başlangıçta NB^ /NaSCN akışkan çifti yüksek sıcaklık çevriminde kullanılırken daha sonra NH3/H20 akışkan çifti yüksek sıcaklık çevriminde kullanılmıştır. Analiz için bir model geliştirilmiş ve model bilgisayar yardımı ile çözülmüştür. Literatürde NH3 /NaSCN akışkan çiftinin doyma basıncı için verilen bağıntı yetersiz bulunmuş ve literatürde verilen deneysel sonuçlarla uyum içerisinde olan yeni bir bağıntı geliştirilmiştir. Sistemde kullanılan ısı değiştirgeçlerinin karşı akışlı olduğu varsayılmış ve etkinlikleri 0,79 ile 0,80 arasında alınarak akışkanların çıkış sıcaklıkları hesaplanmıştır. Soğurmalı soğutma siste minin yüksek yoğuşturucu sıcaklıklarında da analizi yapılmıştır. Sistemin soğutma ve ısıtma için performans katsayıları ile yüksek ve düşük sıcaklık çevrimlerinin dolaşım oranları farklı çalışma şartlarında incelenmiştir. Sis temin performans katsayısı tek etkili soğurmalı sistemlerden yaklaşık 2 kat daha yüksektir. Yüksek sıcaklık çevriminde NH3/H2O akışkan çifti kullanıldığında sistemin soğutma ve ısıtma performans katsayılarının daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
II THERMODYNAMIC ANALYSIS OF THE DOUBLE EFFECT ABSORPTION REFRIGERATION SYSTEM (M. Sc. Thesis) Ender MERİÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1990 ABSTRACT In this study a double effect absorption type refrigeration system is developed and its thermodynamic analysis is performed. NHa/NaSCN and NH3/H2O were used as refrigerant/absorber pairs. The system consists of a high and low temperature generators, high and low temperature absorbers, condenser, evaporator, pumps, expansion valves, refrigerant and mixture heat exchangers. The system consists of two cycles where one of the cycle operates at a high temperature and the other one operates at a low temperature. At the beginning, analysis was done by using NHs/NaSCN at high temperature cycle. After than, as a reversible manner, NH3/H2O were used at high temperature cycle. A model was developed and solved by a computer. The relation for the saturation pressure of NHa/NaSCN given in literature was faund as insufficient. A new relation was developed which isagreement with the results obtained by the experiments, in literature. It is assumed that the flows in the exchangers are counter flow and the exit temperatures were calculated by taking their effectiveness between 0,79 and 0,80. The analysis of the system was also done at high condensation temperatures. The coefficients of performance for heating and refrigeration, and the circulation rates of the cycles were calculated at different operating conditions. The coefficients of performance obtained from the analysis were two times higher than the single effect absorbtion system. When NH3/H2O is used at high temperature cycle, the heating and refrigeration performance coefficients were better than other system.