The development of mean length of utterances, word order, subject-verb agreement among Turkish preschoolars
2-6 yaş arasındaki Türk çocuklarında ortalama sözce uzunluğu, cümlenin sıralanışı ve özne-yüklem arasındaki uygunluğun gelişimi
  1. Tez No: 116736
  2. Yazar: DEMET BUYURGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KAZAK BERÜMENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Linguistics, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma 2-6 yaş arasındaki Türk çocuklarında ortalama sözce uzunluğunun, cümlenin sıralanışının ve özne-yüklem uygunluğunun gelişimini araştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Araştırmaya 48'i kız 48'i erkek anadili Türkçe olan toplam 96 çocuk katılmıştır. Çocuklar anne eğitimine göre (ilkokul, ortaokul ve lise, üniversite) eşit olarak dağıtılmış ve yaşa bağlı olarak toplam 8 grup oluşturulmuştur. Bu gruplar hikaye anlatma, hikaye üretme ve yapılandırılmış oyun görevlerindeki performanslarına gore değerlendirilmiştir. 2.00-2.06 yaş grubu bütün görevlerde diğer gruplardan anlamlı derecede düşük ortalama sözce uzunluğuna (OSU) sahiptir. 2.06-2. 1 1 yaş grubu ise, en küçük yaş. grubuna benzer biçimde anlamlı derecede düşük OSU'ya sahiptir. Fakat, bu yaş grubundaki çocuklar 3.00-3.05 ile benzer OSU'ya sahiptir. Araştırmanın bir diğer İİİsonucu şöyledir, 3.00-3.05 yaş grubundaki çocuklar 5.00-5.1 1 ve 6.00-6.1 1'den düşük ÖSU'na sahipken diğer tüm gruplarla benzer sözce uzunluğuna sahiptir. Ortalama sözce uzunluğunun yaş ile ilişkili olduğu ve çocuk büyüdükçe sözce uzunluğunun da arttığı bulunmuştur. Cümle öğelerinin sıralanışı ve özne-yüklem uygunluğu diğer araştırma konulardır. Bütün yaş gruptan cümlenin öğelerinin sıralanışı, özne ile yüklem arasındaki kişi ve sayı uygunluğunu Türkçe'de beklenilen şekilde kullandıkları ve 2 yaşından itibaren oldukça başarılı oldukları bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER; Ortalama Sözce Uzunluğu, Kelimelerin sıralanışı, Özne- Yüklem Uygunluğu
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the development of mean length of utterances, word order, and subject-verb agreement among Turkish preschoolers. Total number of subjects included in the study was 96 of which 48 were girls, and 48 were boys and all participants were speaking Turkish as a first language. There were equal numbers of children whose mothers were either primary or secondary and high or university graduates. There were 8 groups and each group was compared on the basis of on the basis of their performances in story generation, story telling and structured play tasks. Performances of these groups were compared with each other also to investigate whether there was a developmental change. The first conclusion was that2.00-2.05 year-olds had significantly lower MLUs than all other groups. Moreover 2,06-2,11 age group also performed less well than all groups except 3,00-3,05. The other finding was that length of utterance did not differ among 3.00-3.05; 2,06-2,11; 3,06-3,1 1 ; 4,00-4,05; 4,06-4,1 1. On the other hand 3.00-3.05 age group produced lower MLUs lhan 5,00-5,11, and 6,00-6,11 age groups. Furthermore It was found that age was related with MLU mat is MLU increases as the child gets older. The second finding was that all children as young as 2 years were able to use subject-object-verb (SOV) order successfully and all age groups showed similar superior performance in all tasks. Another conclusion the present study was that children were sensitive to both person and number agreement from very early on like as young as 2 years of age.KEY WORDS: Mean Length of Utterance, Word Order, Subject-Verb Agreement