Tekrarlı eko okuma stratejisinin öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuduğunu anlama becerisi üzerindeki etkisi
The effect of repetitive echo reading strategy on the ability to understand what they read of children with learning difficulties
  1. Tez No: 566067
  2. Yazar: MEHMET ABDULLAH KINIKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA ÇIKILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı; tekrarlı eko okuma stratejisinin öğrenme güçlüğü tanısı almış olan ilkokul 2. sınıf öğrencilerinde, okuduğunu anlama becerilerinin gelişimi üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin tekrarlı okumalarına bağlı olarak okuduğunu anlama becerisinin gelişip gelişmediği incelenmiştir. Ayrıca, bir gelişme olduysa bu gelişme ile ortalama sözce uzunluğu, farklı sözcük sayıları ve telaffuz hataları arasında bir ilişki bulunup bulunmadığının ortaya konması amaçlanmıştır. Bu araştırmada; yarı deneysel yöntemlerden olan tek denekli araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini en az bir denekte incelemeyi ve bu süreci iki farklı denekte tekrar sınamayı amaçlayan ve kalıcılığı değerlendirmeye olanak sağlayan tek denekli araştırma yöntemlerinden olan denekler arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi ise 2 kız 1 erkek öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından hazırlanan 5 farklı okuma metni ile doğal dil örnekleri kullanılmıştır. Veriler ise nitel yaklaşımla içerik analizi ile ve dil örneği analizleriyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; öğrenme güçlüğü tanısı konmuş öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerinin tekrarlı eko-okuma stratejisi kullanımına bağlı olarak, okuduğunu anlama becerilerinde anlamlı bir artış olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca bu stratejinin kullanımına bağlı olarak ortalama sözce uzunluklarında, farklı sözcük sayılarında görece artış kaydedildiği, bunun yanı sıra telaffuz hatalarının giderilmesinde de yordayıcı olduğu anlaşılmıştır. Bu sebeplerle uygulayıcıların tekrarlı eko okuma stratejisi kullanmaları öğrenme güçlüğü tanısı almış bireylerin gerek okuduğunu anlama becerisine yardımcı olacağı gerekse de dil gelişimine katkı sağlayacağı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the repeated echo reading strategy on the development of reading comprehension skills in the second grade students who are diagnosed with learning disabilities. It has been investigated whether reading comprehension skills develops depending on the students' repeated readings. It is aimed to determine whether there is a relationship between the improvement and the mean length of utterances, number of different word. The single-subject study model has been selected to examine the effect of the independent variable on the dependent variable in at least one subject and to re-test this process in two different subjects and which also allows evaluating the permanence. A multivariateprobing pattern with interpersonal probe has been used. The study sample is one boy and two girl students. In this study have been used 5 diffrent reading texts and natural language samples. The data have been analyzed with content analysis and language sample analysis. Reading comprehension skills of sample students showed a significant increase with the use of repeated eco-reading strategy the mean length of utterances and the number of different words increased due to the increase in their reading comprehension levels and the repeated eco-reading strategy was explanatory for the elimination of pronunciation errors. Thus, the use of repeated echo reading strategies by the practitioners will help the individuals with learning disability to understand what they are reading and it will also contribute to the development of language of individuals with the learning disability.