Hidroksialkilbenzoik asit-hidroksibenzoik asit kopolimerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
The Synthesis of hydroxyalkylbenzoic acid and hydroxybenzoic acid copolymer and the investigation of its properties
- Tez No: 11678
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
HlDROKSlALKlLBENZOlK ASlT - HlDROKSlBENZOlK ASlT KOPOLlMERlNlN SEN0?EZÎ VE ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Bekir SARI GAZI ÜNİVERSİTESİ PEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1990 ÖZ Bu çalışmada, p-hidroksialkilbenzoik asit-p-hidrok- sibenzoik asit (PHBA) kopolimerleri sentezlenerek özellikleri araştırıldı. PET-PHBA kopolimerine benzetilerek yapılan bu sentez için, önce monomer olan p-hidroksime- tilbenzoik asit (PHMBA) ve asetoksi türevi (p-asetoksi- metilbenzoik asit-PAMBA-) sentezlendi. Bu monomerlerin homopolimerleri elde edildi. Sonra çeşitli ağırlık yüz delerinde homopolimer ve monomer (PHBA) kütlesi esas alınarak kopolimerler sentezlendi. Poliester sentezlerinin tümünde kondensasyon polimerizasyonu yöntemi kullanıldı. Polimerizasyon esnasında uçucu yan ürünleri ortamdan uzaklaştırmak için inert gaz (azot) atmosferi altında ve vakumda çalışıldı. Polimer sentezlerinde kapalı manometre kullanıldı ve 0,5 mm Hg kadar küçük basınçlarda çalışma imkanı sağlandı. PET-PHBA kopolimerinin sahip olduğu bazı özellikleri (sıvı kristal olabilme vb.) taşıyabileceği düşünülerek sentezlenen PHMBA-PHBA ve PAMBA-PHBA kopolimerlerinin çeşitli özellikleri termal ve spektroskopik tekniklerle incelendi. II
Özet (Çeviri)
THE SYNTHESIS OF HYDROXYALKYLBENZOIC ACID AND HYDROXYBENZOIC ACID COPOLYMER AND THE INVESTIGATION OF ITS PROPERTIES (M.Sc. Thesis) Bekir SARI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1990 ABSTRACT This study was done to synthesize p-hydroxyalkyl benzoic acid -p-hydroxybenzoic acid (PHBA) copolymers and investigate their properties. First, the monomers; p-hydroxymethylbenzoic acid (PHMBA) and acetoxy deriv ative (p-acetoxymethylbenzoic acid, PAMBA) were pre pared for this synthesis. Homopolymers of these mono mers were prepared. Copolymers were synthesized by using these prepared homopolymers and monomers in var ious percentages. Condensation polymerization method was used in polyester synthesis. All the experiments were carried out under inert gas (nitrogen) atmosphere and vacuum to get rid of the volatile coproducts formed during polymerization. Properties of PHMBA -PHBA and PAMBA-PHBA copolymers were investigated by means of thermal and spectroscopic techniques. Ill