Laboratuar amaçlı ısı pompalı hava kanalı tasarımı imali ve denenmesi
Design and construction of a channel type heat pump for lab use
- Tez No: 11677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YÜCEL UYAREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
II LABORATUAR AMAÇLI ISI POMPALI HAVA KANALI TASARIMI İMALİ VE DENENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Cemalettin ÇETİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1990 ÖZ Bu tezde laboratuarda kullanılmak amacıyla evaporatörü su soğutmalı, kondenseri ise cebri hava kanalında bulunan bir ısı pompası tesisi kuruldu. Deney tesisinin dış boyutları 2955x380x400mm ölçülerinde gerçekleşti. Rahat çalışma ortamı için tesis yerden 600rnm yukarıya kal dırıldı. Hava kanalı 40mm cam yünü ile izole edildi. Hava üreteci olarak kullanılan vantilatör, sabit devirli ve standart olarak alındı (0,30 HP). Çalışma akışkanı olarak, ısı pompası çevriminde R 12 kullanıldı. Hava ve suyun giriş-çıkış sıcaklıkları ve debileri ölçülerek ısı pompası performans katsayıları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Ill DESIGN AND CONSTRUCTION OF A CHANNEL TYPE HEAT PUMP FOR LAB USE (M. Sc. Thesis) Cemalettin ÇETİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY OCTOBER 1990 ABSTRACT In this study, a heat pump with a water cooling evaporator and condenser which is located in the forced flow air channel was set up in order to be used in the laboratory. The external dimension of this experimental heat pump are: 2955 x 380 x 400 mm. It was raised 600 mm. up so that one has more comfortable working, contitions. The air channel was isolated by using 40 mm. glass wool. The fan - used as an air - producer- was a standart one with a fixed turn (0,30 HP). As the working fluid, R 12 was used in the heat pump rotation. The performance coefficients of the heat pump were determined by measuring the inlet and outlet temperatures and flow rates of water and air.