Kaplıca yapılarında donatım planlaması (Kızılcahamam)
Equipment planning of thermal springs structures (Kızılcahamam)
  1. Tez No: 11679
  2. Yazar: HAYATİ SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER HACIBALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tezin hazırlanmasında dünyada ve ülkemizde önem kazanan kaplıca konusu ele alınmıştır. Kaplıca ol gusu, bilimsel düzeyde incelenerek, planlamacılara ve araştırmacılara kılavuz olabilecek bir örnek ortaya konulmaya çalışılmıştır. Şifalı suların oluşumları, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile insan sağlığına yararlılıkları belirlenmiş, kaplıca hizmetleri ve bu hizmetlerle ilgili mekanlar (tanımı, ölçümlenmesi tefriş ve donanımları) etüd edilmiştir. Bu çalışmaların bünyesinde, özellikle tedavi ünitelerinin donanımları ve teknik cihazların nitelikleri üzerinde ayrıntılı incelemeler.yapılmıştır. Kızılcahamamın tarihi, coğrafik topoğrafik, jeolojik, sosyal ve kültürel verilerininde dikkate alındığı tezimde, Kızılcahamam Şifalı sıcak su kaynaklarının gerek fiziksel ve gerekse kimyasal nitelikleri ile kızılcahamam kaplıca tesislerinin şimdiki durumu Saptanmıştır. Kızılcahamamda yapılması öngörülen kapsamlı bir kaplıca tesisi için gerekli şartname oluşturulmuş ve ihtiyaç programı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For the preparation of this thesis, the topic of thermal springs which gains importance in the World and in our Country, has been taken in hand. It has been tried to put a pattern, which may become a quide for planners and researchers by examining of the fact of thermal springs in scientific level. The forming of thermal springs, and, the physical and Chemical characteristics and its useful ness for human health of the healing water have been determined, the places related to these services (description, measuring, furnishing and equipment of them) have been studied. The detailed examinations have been done on the structures of these studies, especially on the quality of technical apparatus and installation of treatment units. In my thesis where also history and geographical, topographical geological, social and cultural data of Kızılcahamam have been taken into account, both physical and chemical qualities of hot healing water sources of Kızılcahamam and present situation of Kızılcahamam thermal springs establishments have been proved. The necessary specifications have been preparet for an extensive thermal springs establishment to be constructed in Kızılcahamam and the requirement schedule has been dedermined.