Sanayi işletmelerinde performans değerlendirme sistemi
Performans measuring system at industry administration
  1. Tez No: 116784
  2. Yazar: ÇINAR ÖZHAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
YÜKSEK LİSANS YETERLİK TEZ ÖZÜ SANAYİ İŞLETMELERİNDE PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİ ÇINAR ÖZHAN ÖZCAN İŞLETME ANABİLİM DALI OSMANGAZİ ÜZNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ŞUBAT, 2002 DANIŞMAN : Prof. Dr. MEHMET ŞAHİN İşletme yönetiminin temel görevi, örgütün amaçlarını ve görevlerini mümkün olabilecek en iyi ve en başarılı düzeyde gerçekleştirmektir. Çağdaş yönetim anlayışının gelişimiyle birlikte, performans yönetimi kavramı da gelişmiştir. Bu anlayışla işletme performansının ölçüm ve denetiminde kullanılan yaklaşımlar da örgütün tamamına yönelik olarak sistem yaklaşımı çerçevesinde oluşturulmaktadır. Bu araştırmanın ilk bölümünde performans kavramı ve performans yönetimi anlatılmıştır. İkinci bölümde ise amaçlara göre yönetim sistemi ele alınmıştır. Son bölümde ise Amaçlara Göre Yönetim sistemi baz alınarak Entil A.Ş. de yapılan uygulama çalışması ve değerlendirme sonuçlan yer almaktadır. Sistem, yaratıcı çalışanların ödüllendirilmesi ve somut verilerle hareket edilmesi temelleri üzerinde kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
YÜKSEK LİSANS YETERLİK TEZ ABSTRACT SANAYİ İŞLETMELERİNDE PERFORMANS DE?ERLENDİRME SİSTEMİ ÇINAR ÖZHAN ÖZCAN İŞLETME ANABİLİM DALI OSMANGAZİ ÜZNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ŞUBAT, 2002 DANIŞMAN : Prof. Dr. MEHMET ŞAHİN Main function of corporation management is to realize the goals and functions of organizations in the best level. With the contemporary management comprehension improvement, performance management concept is developed. The approaches that are used for the measure and check of corporation performance are constituted in the frame of system approach. In the first part of this research, performance and performance management are told. In the second part there's an interview for the management by objectives system. In the last part, the study of application based on management by objectives system and analysis of values for Entil A.Ş. are shown. System are instruducted on creating and value based measuring.