Sanayi işletmelerinde verimlilik denetimi
- Tez No: 20754
- Danışmanlar: PROF.DR. LATİF ÇAKICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
124 BAŞ, Meiüı î.: Sanayi İşletmelerinde Verimlilik Denetimi, Doktora Te2i. (Danışman Prof.Dr. Latif ÇAKICI. Prof. Dr. Yüksel Koç YALKIN). ii + 154 ss. ÖZET Bu tezde, işletme yönetiminin ana işlerlerinden biri olan denetim işlevi kapsamında faaliyet denetimi olarak adlandırılan verimlilik denetimi ele alınmıştır. Öncelikle performans kavramı ve performans yönetim sistemi üzerinde durulmuş, anahtar performans göstergeleri ele alınmıştır. Daha sonra verimlilik denetim dizgesi ele alınmış ve verimlilik denetim modellerine ilişkin kısa tarihçe verilmiştir. Bu kuramsal girişten sonra çalışmada kullanılan model açıklanmıştır. Çalışmada, R.G. Norman ve Simcha Bahirinin Bütünleşik Verimlilik Modeli, Elena Avedillo-Cruz'un Hızlı Verimlilik Değerlendirme Yaklaşımı, ve Singapur Verimlilik Kurulu'nun“Katma Değere Dayalı Verimlilik Ölçüm Modeif'nden esinlenilerek oluşturulmuş ”melez (hybrid)“ eşdeyişie ”eklektik (eclectic)" bir model oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan model, gübre sanayiinde faaliyet gösteren bir teşebbüsün beş yıllık verilerine bilgisayar destekli biçimde uygulanmıştır. Sonuçlar hem içsel hem de dışsal (ulusal ve uluslararası) değerlendirmelere tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, işletmelerin performans analizlerinde karlılık ve verimlilik göstergelerinin birlikte ele alınmasıyla bir verimlilik denetim dizgesi kurulması inancı ışığında kamuda kullanılan Tekdüzen Genel Hesap Planına uygun pratik bir model geliştirilmeye çalışılmıştır. Özellikle katma değer tablosu önerimizin ilgili literatüre katkı niteliği taşıyacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
125 SUMMARY In this thesis productivity audit which is named operational audit in the contest of audit function which is one of the main functions of business management is studied. First, performance as a concept and performance management system is explained -with an emphasis on key performance indicators. Then productivity audit system and a very short history of productivity audit systems is explained. After that theoretical introduction, the model used in the thesis is explained. An“eclectic”or“hybrid”model is tried to develop using those three: * Integrated Productivity Model of R.G. Norman and S. Bahiri, * Quick Productivity Appraisal Model of E.A. Cruz, * Value-added Productivity Measurement Model of National Productivity Board of Singapur. The model designed is applied in a company "which has been running in fertilizer industry using the data for the last five years with computer aided. The results are compared with internal and external (national and international) results. Shortly, a practical model which is suitable for the Uniform Accounting Plan used in State Economic Enterprises is tried to develop with the belief of design a productivity audit system through the combination of productivity and profitability indicators for performance analysis of enterprises.