Metropoliten alanlar içinde kalan su kıyılarının rekreasyonel kullanımı Ankara/Mogan gölü örneği
The Recreational usage of water banks within the metropoliten areas-Ankara/Moğan lake sample
  1. Tez No: 11680
  2. Yazar: ABİD KHAZİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN YAŞLICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV METROPOLİTEN ALANLAR İÇİNDE KALAN SU KIYILARININ REKREASYONEL KULLANIMI ANKARA / MOGAN GÖLÜ ÖRNE?Î ( Yüksek Lisans Tezi ) Abid KHAZÎM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1990 ÖZ Günümüzde teknolojik ve toplumsal gelişmeler, yaşam koşullarının, ulaşım iletişim ve bilgilenmenin kolaylaşma sı sonucu insanın çalışma sürecinin azalması boş zamanların giderek artmasına yol açmış, hızlı kentleşme ve nüfus yığılmaları ile artan çevre sorunlarından kaçış, çalışma dışı artan zamanı kent yakın çevresinde ve metropoliten alanları içinde kalan doğal ve yapay kaynakları değerlen dirme istemini, iç turizm ve rekreasyon aktivitelerini olağanüstü bir hale getirmiştir. Ankara Metropolitenin 'de bu sorunun incelenmesi için, bu alanlar içindeki bütün doğal ve yapay kaynakların potansiyelleri ve kapsamları incelenmiştir. Toplumun rekreasyonel aktivitelere katılma ge reksinimi ortaya konmuştur. Ankara'nın kentsel yakın çevre sinde bulunan Mogan Gölü kıyı kesiminin duyulan bu gerek sinmeyi ne ölçüde karşılayacağı, Ankara kentsel nüfusunun bu kaynaktan nasıl yararlanacağı saptanmaya çalışılmıştır. Mogan Gölü çevresinde Genç kuşağın eğitim rekreasyon ve dinlenme gereksinimlerini karşılayabilecek bir rekreasyonel planlama önerisi yapılmıştır. Metropoliten alan kap samındaki bir rekreasyonel planlamanın yönteminin ve koruma / kullanma dengesini de sağlayan planlama kararlarının toplu değerlendirilmesi ile oluşan sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
V THE RECREATIONAL USAGE OF WATER BANKS WITHIN THE METROPOLİTEN AREAS -ANKARA/MOGAN LAKE SAMPLE (M. Sc. Thesis) Abid KHAZÎM GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 1990 ABSTRACT The decrease in working time of human as a result of the technological and social developments, the facilities in life conditions, transportation, communication and in formation resulted in decrease in leisure, the escape from the increasing environmental problems due to rapid urbani zation and over population has increased willingness to appraise the leisure at the natural and artificial sources within the metropoliten areas and suburbs, and domestic tourism and recreational activities. In order to analiyze this problem within the Ankara metropoliten, contents and potentials of all natural and artificial sources within these areas are analyzed. The need to participate in recre ational activities of the societyy is put forward. It is tried to determine how Mogan Lake in the vicinity of Ankara will meet this requisite and, how the urban population of Ankara will benefit this source. A recreational planning is suggested which will Improve social and which will res pect the potential that is described within its own objec tive peculiarities. The result of the overall evaluation of planning decisons that provide the balance "of protection /utilizing of a method of reereational planning within a metro politien area are put forward.