Kanonik korelasyon analizi üzerine bir deneme
An Application on canonical correlation analysis
  1. Tez No: 11681
  2. Yazar: HAMİD MİRTAGHİZADEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN ERGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada çok değişkenli istatistik yöntemlerin den biri olan kanonik korelasyon analizinin kuramsal yönü tanıtılmaya çalışılmış ve gerçek veriler üzerinde bir uygulaması yapılmıştır. Bu uygulamada Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısı adı geçen yöntemle belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, Devlet Planlama Teşkilatı 'nın öngördüğü 16 tane sosyo-ekonomik değişken, sosyal ve ekonomik değiş kenler seti olmak üzere iki sete ayrılmış ve setler arası ilişkiler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we indroduced the theoretical aspects of the canonical correlation analysis which is a multivariate statistical analysis method, and then applied this technique to a group of real data. In this application we attempted to put forward the socio-economical structure of Turkey by means of the aforementioned technique. For this aim we divide the 16 socio-econoroical variables suggested by the State Planning Organization into two sets as social and economical variables and then put forward the relations between these two sets.