John Stuart Mill'in felsefesinde özgürlük ve eşitlik sorunu
The Problem of freedom and equality in John Stuart Mill's philosophy
  1. Tez No: 140382
  2. Yazar: NİMET KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ARAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
öz Özgürlük ve eşitlik insan olarak varoluşumuzu anlamlı hale getiren kavramlardır. Çağımızda hala sorunsal olma niteliğini taşryan bu iki kavram arasında gerilimli bir ilişki vardır. Liberal bir filozof olan John Stuart Mill'in felsefesinde, özgürlüğün merkezi bir konum taşıdığı görülür. Eşitlik ise özgürlüğün varlık koşuludur. Mutluluk için ortaya koyduğu“bireyselliğin gelişimi ideali”ise özgür ve eşit koşulların sağladığı bir düzende olanak kazanabilecektir. MilL bu argümanıyla eşitlik ve özgürlük gerilimini çözmeye çalışacaktır. ABSTRACT Freedom and equality are the concepts, which make our existence as human beings more meaningful. There, however, iş a tense relationship between these concepts, which continue to be problematic even in our times. Freedom is located in a central position in the philosophy of John Stuart MilL a liberal philosopher. And on the other, equality is the raison d'âtre of the freedom. M The ideal of the development of individuality" what he proposed as for the happiness, could only be acquired in an order providing people with the equal conditions. With this argument, Mill would have tried to resolve the tension between equality and freedom. in
Özet (Çeviri)