John Stuart Mill'in tümevarım anlayışı
John Stuart Mill's views on induction
- Tez No: 159781
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHİR YAREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Hasırcı, Nazım, John Stuart Mill'in Tüme Varım Anlayışı, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. M. Tahir Yaren, 214s. Bu tezde Mill'in tüme varım anlayışını inceledim. Tez giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte, kısaca mantık tarihini ve Mill'in mantık anlayışını ele aldım. Mili mantığı ispat bilimi olarak tanımlar ve tecrübeye dayandırır. Aynı zamanda metafizik tartışmaların mantıkta yerinin olmadığını düşünür. Birinci bölümde, Mill'in çıkarım ve kıyas teorisini araştırdım. O, çıkarımda yeni bir bilgiye ulaşmak gerektiğini düşünür ve doğrudan çıkarımları kabul etmez. Ona göre geçerli çıkarım tüme varım ve kıyastır. Kıyasın temel prensibi olan dictum de omni et nullo'yu bilimsel bir temele dayandırır. Kıyasın petitio principii olduğunu söyler ve bütün çıkarımların tikelden tikele yapıldığını belirtir. İkinci bölümde, tüme varım ve temellendirmesini inceledim. Mili, Aristoteles'in tüme varım teorisini kabul etmez Tüme varımı, basit sayımsal ve bilimsel olarak ikiye ayırır. O, tüme varımı“tabiatın tek düzeliği aksiyomu”ve“evrensel nedensellik kanunu”üzerine temellendirir. Fakat bunların ikisini de sayımsal tüme varımla açıklar. Üçüncü bölümde, tüme varım metotlarını araştırdım. Metotlara yöneltilen eleştirileri değerlendirdim ve bu eleştirilere mümkün cevaplar verdim. Sonuçta, tez bölümlerindeki ana fikirleri özetledim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hasırcı, Nazım, John Stuart Mill's Views on Induction, Ph. D. Thesis, Advisor: Prof. Dr. M. Tahir Yaren, 214p. In this dissertation, I investigate Mill's views on induction. The dissertation consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the Introduction, I give a brief summary of history of logic and Mill's concepts of logic Mill defines logic as knowledge of proof and makes logic depend on experience. At the same time, he rejects metaphysical themes in the study of logic. In the First Chapter, I examine Mill's the teories of inference and syllogism. He thinks that the inference must lead to a new knowledge and he rejects immediate inferences. In his opinion the two valid inferences are induction and syllogism. Mill depends the dictum de omni et nullo which is the foundation principle of syllogism on a scientific ground He says that the syllogism is a petitio principii and claims that all inferences are made from particulars to particulars. In the Second Chapter, I investigate induction and its foundation. MM does not accept Aristotle's theory of induction. He divides induction into two as per enumerationem simplicem and scientific induction. He grounds induction on“the axiom of uniformity of course of nature”and“the law of universal causation.”But he explains these two with induction per enumerationem simplicem. In the Third Chapter, I study the methods of induction. I evaluate the criticisms which are directed to the methods and mention possible answers for these criticisms. In the conclusion, I summarize the main findings of the chapters. II