Örgütlerde kadın yöneticiler ile kadın çalışanlar arasındaki ilişkiler sistemi
The Relationship between women directors and women personnel in organizations
- Tez No: 116809
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütlerde çalışan kadın yöneticiler ile kadın çalışanlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve bu doğrultuda uygulamalı bir araştırma yapılmasıdır. Çalışmanın birinci bölümünde yönetim ve yönetici tanımlarından yola çıkılarak örgütlerde yönetim sürecinin iletişim boyutu ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Örgütlerde kullanılan iletişim çeşitleri, örgütte etkili iletişimi kurmak için gerekli özellikler üzerinde durulmuştur. Ayrıca örgütlerde güç kavramı açıklanmış ve bunun yönetim faaliyetlerine etkisi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, kadınların iş yaşamında hak ettikleri yeri almak için yüzyıllardır verdikleri mücadelelere de değinilerek, gelişmiş ülkelerde ve Türkiye'de kadının çalışma yaşamındaki rolü hakkında bilgi verilmiştir. İş yaşamında halen azınlıkta olan kadın yöneticiler üzerinde durulmuştur. Gelişmiş ülkelerde ve Türkiye' de kadın yöneticilerin işyerinde ve evde karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde ise, Denizli ilinde faaliyet gösteren özel bankalarda çalışan kadın yöneticiler ve kadın çalışanların birbirleriyle olan örgütsel iletişimlerini ortaya koymayı amaçlayan bir çalışma bulunmaktadır. Son olarak bu konuda öneriler geliştirme yoluna gidilmiştir. Pınar SAVAŞ YAVUZÇEHRE
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the relationships between women directors and women personnel and with this direction to make a practical research. In the first chapter of this research the dimension of communication was told in detail by determining the meaning of management & manager. It was also been mentioned the kinds of communication and the specialties that were needed to make effectual communication in the organizations. Also, the power concept is explained and mentioned on its effect on management activity. In the second chapter the role of women in business life in developed countries and in Turkey was informed by describing the struggle that was given to gain the place that was deserved for centuries. The women managers who are still in minority were mentioned. The problems of women managers in developed and in Turkey were informed. In the last chapter, there is a research with the aim to find out the organizational communication between the women managers and women personnel in private banks that are placed in Denizli. Finally it is preferred to present a few recommendations about that topic. Pınar SAVAŞ YAVUZÇEHRE