Türk emniyet teşkilatı (1923-2000)
Turkish security organization (1923-2000)
  1. Tez No: 116812
  2. Yazar: ÖZGÜR KARADAVUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEYSİ AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yapmış olduğum araştırma ve incelemeler sonucunda genel olarak, Emniyet hizmetlerinin tarihi gelişim süreci içerisinde göstermiş olduğu gelişme ve aşamalarını, yönetim şekillerini, görev ve yetkileri ile bu görev ve yetkileri düzenleyen kanun ve nizamnamelerin uygulanması, değişen gelişmeler tarih biliminin ışığı altında ele alınmıştır. Bu araştırmada, Emniyet teşkilatının organik ve fonksiyonel yapısından ve tarihin ilk devrelerinden bu güne kadar, toplumların kendi geleceklerini güvence altına almaları konusunda nasıl bir sistem kurarak uyguladıklarım ve hayatlarım idame ettirdiklerini, toplumun siyasi yapısı içerisinde güvenlik hizmetlerinin hangi örgütlerce yerine getirildiğini sistematik bir yapı içerisinde bütünleştirilerek iki bölüm de toplanmış bulunmaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde, polis hizmetlerinin tarihçesi ve tarihi gelişimine yer verilerek, Eski Roma ve Yunan Uygarlıklarındaki polis hizmetleri, Eski Türk Uygarlıklarındaki ve Osmanlı İmparatorluğundaki polis hizmetleri ile Osmanlı İmparatorluğunun merkez ve taşra güvenlik kuruluşları hakkında özet bilgi verilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, Cumhuriyet döneminin başlamasıyla polis (zabıta) hizmet ve kuruluşunda meydana gelen değişiklikler, gelişme ve yenilikler ile yeni polis nizamnamesi ve mevzuatıyla tespit edilen görev ve yetkileri, yeni teşkilat yapısı, polisin eğitimi ile polisi doğrudan ve dolaylı olarak ilgilendiren mevzuatlardan bahsedildi. Özellikle polise tanınan yeni yetkiler ile teşkilatın yapısında meydana getirilen son değişiklikler ve gelişmeler hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde ise Emniyet teşkilatının merkezde, taşrada ve yurtdışındaki yapılanması incelenmiş, merkez ve taşra birimlerinin görevleri açıklanarak araştırmamız tamamlanmıştır. Özgür KARADAVUT
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT At this research, historical developments, periods, politics of direction structures, tasks, responsibilities, operating procedures of laws and other legal regulations about security services were hold under the method of history science. This study combines the researches on organic and functional structure of security organisations from early historical periods until contemporary centuries, systems founded and operated by societies during the history, organisations performed security services in the political structure of nations by the systematic way under two sections. At the introduction section; summary information were given about history of police services, historical developments, security services at ancient Rome, Greek and Turkish civilisations and at the Ottoman Empire, structure of center and provincial security organisations. At the first section; changes developments, new understandings in Police organisation and services by the period of post republic, tasks responsibilities given by new police regulations, new organisations structure, police education and other procedures about police services were explained for last changes and developments. At the second section; structure, tasks responsibilities of center and provincial units were examined. Özgür KARADA VUT