An analysis of appropriateness of couples through conversation in Jane Austen's Pride and Prejudice
Jane Austen'in Pride adn Prejudice romanında çiftlerin uygunluklarının konuşma bakımından incelenmesi
  1. Tez No: 116813
  2. Yazar: İLKAY YATAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL ÖZÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
VI ÖZET Bu tez Jane Austen'ın Pride and Prejudice (Gurur ve Önyargı) romanında konuşmanın nasıl işlendiğini, çiftlerin iletişim davranışları ve birbirilerine olan uygunlukları açısından incelemeyi amaçlamıştır. Birinci bölüm giriş bölümünü ve içeriği olan problem, hipotez, amaç, veri tabanı ve metod kısımlarım içermektedir. İkinci bölüm konuşma üzerine yapılmış olan Sosyodilbilimsel, Konuşma Analizi, Felsefik, İşlevsel ve Yapısal çalışmaları değerlendirmeyi ve romanda konuşma üzerine kısa bir bilgiyi içermektedir. Üçüncü bölüm tamamen konuşmanın nasıl işlediğini ve farklı konuşma ortamlarını dikkate alarak konuşmacıların nasıl bir iletişimsel davranış seçtiklerini değerlendiren Cooperative Principle, Politeness Principle ve Irony Principle konularını içeren pragmatik prensiplere ayrılmıştır. Dördüncü bölüm çiftlerin kanuşmalarında pragmatik prensipleri ve turn taking mekanizmasını nasıl uyguladıklarını ortaya çıkarmayı ve bunu yaparak karakterlerin konuşma davranışları ışığında her bir çiftin birbilerine ne kadar uygun olduktan ortaya konulmaya çalışılmıştır. Beşinci bölüm tez hakkında genel bir değerlendirmeyi sonuç bölümünü içermektedir. İlkay YATAĞAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation has attempted to explore how conversation works in terms of communicative behaviours of couples and their appropriateness to each other in Jane Austen's Pride and Prejudice. Chapter I contains the introduction and its contents include problems, hypotheses, purpose, scope and data, and method. Chapter II tries to evaluate some approaches to conversation: Sociolinguistics, Conversation Analysis, Philosophic, and Functional and Structural studies; and a brief overview of the Conversation in the novel. Chapter III fully concentrates on the principles of pragmatics including the Cooperative Principle, Politeness Principle and Irony Principle evaluating how conversation works and what sort of communicative verbal behaviours participantschoose considering the demands of different speech situations. Chapter IV tries to show how principles of pragmatics and turn taking mechanism are conveyed in couples' conversation, andby doing this, in the light of the communicative behaviours of characters, how much each couple is appropriate to each other is evaluated. Chapter V contains the Conclusion; and this part makes an overall evaluation of the dissertation. İlkay YATA?AN