Türk Emniyet Teşkilatı'nda liderliğin etkinleştirilmesi: Niğde Emniyeti'nde uygulama
The effectiveness of the leadership in Turkish Security Department and than application of leadership in Niğde Security Department
  1. Tez No: 147884
  2. Yazar: ADİL ÖZÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Emniyet Teşkilatında Liderliğin Etkinleştirilmesi ve Niğde ilinde bir uygulama adlı bu çalışmamız altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde liderlik kavramı ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Liderlik davranış biçimleri, liderliğin güç kaynakları, etkin liderlik, liderliğin kazanılmasına ilişkin görüşler belirtilmiştir. İkinci bölümde liderlik kuramları olan özellikler Teorisi, Davranışsal Liderlik Teorileri ve Durumsallık Liderlik Teorileri ile ilgili çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Emniyet teşkilatının idari yapıdaki yeri ve önemi Emniyet hizmetlerinin niteliği, polisin görev ve yetkileri konularına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde emniyet teşkilatında genel liderlik görünümü, etkin liderliğin gerekliliği, emniyet hizmetlerinde çağdaş yaklaşımlar ve Emniyet teşkilatının yönetim kademelerine yer verilmiştir. Beşinci bölümde Türk Emniyet Teşkilatında liderliğin etkinleştirilmesi konusu ile ilgili motivasyon, iletişim, insan kaynaklan yönetimi, yönetime katılım ve eğitimin rol ve önemi belirtilmiştir. Altıncı bölümde Niğde ilinde görev yapan Polis amirlerine anket uygulaması yapılarak elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Sonuçta genel değerlendirme yapılarak liderliğin etkinleştirilmesinin Emniyet teşkilatındaki önemi vurgulanmıştır. Polis teşkilatının yönetimden kaynaklanan sorunları ve bu sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study called“ Activating the Leadership in Security Department and a practice in Niğde ”includes six chapters. In the first chapter general information about leadership concept was given. Leadership bahaviour styles power sources of leadership, effective leadership, ideas related gair leadership were pointed. Leadership theories specialities theory, behavioral leadership theories and status leadership theories, were studied in the second chapter. In the third chapter, the place and importance of security Department in management, the qualification of security services, police's duty and authorities were given. General leadership wiev in Security Department, The necessity of effective leadership, modern approaches to security services and management ranks of security department were pointed in the fourth chapter. In the fifth chapter, motivation related to subject called“ Activating the leadership in security Department ”, communication, management of human sources, attending to management and the role and importance of education were stated. In the sixth chapter, A survey to the Police Chiefs who were duty in Niğde, was practiced and collected datas were analyzed. A general analyze was done and the importance of activating the leadership in security department was emphasized in the conclusion part. And also the problems result from the management of security department and solution proposals for these problems were presented.