Türkiye'de kredi kartlarının ekonomi üzerindeki etkileri ve kullanımına ilişkin bir araştırma
The effects of credit cards on economy in Turkey and a research related to the use of them
- Tez No: 116826
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERHAT ERARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Kartlar ilk defa 19. yüzyılın ortalarında, A.B.B'de kullanılmaya başlamıştır. Önceleri sadece turizm sektöründe kullanılan kredi kartları, şimdilerde çok kapsamlı kullanım alanları bulmuştur. Türkiye'de ise 20. yüzyılın ortalarında ilk defa kullanılmaya başlanılmıştır. Bireysel bankacılık ürünleri açısından bir ilktir. İlk çıktığı zamanlarda, sadece harcamalar için kullanılıp, ödeme gani geldiğinde borcun tamamı kapatılırken; şu anda borç ödeme alternatifleri çok çeşitlenmiştir. Kredi kartlarının en büyük faydalan, tüketicileri nakit taşıma zahmetinden kurtarması, ülkemizdeki yüksek enflasyon nedeniyle faizsiz kredi olanağı yaratması ve kolaylıkla kredi alabilme ve nakde ulaşma olanağı sağlamasıdır. Firmalar açısından ise en büyük avantajı, tüketimin süreklilik kazanması ve nakde bağımlı olmaktan kurtulunmasıdır. Bankalar da bu işlemlerden komisyon, masraf ve faiz adı altında çeşitli gelirler elde etmektedirler. Tüketimi körüklediği şeklinde olumsuz eleştirilere maraz kalmakla birlikte, yararlarının yanında bu tür olumsuzluklara katlanılabilmektedir. Yapılan harcamalarının tutarının müşteriler tarafından ödenememesi, bankaların karşılaştığı en büyük risktir. Türkiye'de kart sisteminin alt yapısı BKM A.Ş. tarafından kurulmuştur. Fakat bu Türkiye'ye özgü bir durumdur. Dünyanın AB.D. hariç diğer tim ülkelerinde, bu al yapı hizmetlerini uluslararası kart kuruluşları olan VISA ve MasterCard vermektedir. BKM, ayrıca kart kullanıcıları ile ilgili olarak, risk santralizasyonu görevini de üstlenmektedir. Kredi kartlarının ekonomiye etkileri çok fazladır. Tüketimi artırdığı ve kolaylaştırdığı için ekonomiyi olumlu yönde etkilemekte ve istihdam ile milli gelir düzeyinin artmasına neden olmaktadır. Nakit kullanımı azalttığı için bankacılık sisteminin kaynak maliyetini azaltmakta ve faiz oranlan üzerinde olumlu etki yapmaktadır. Faturalı ve belgeli alışverişi mecbur kıldığı için, kayıt dışı ekonomiyi engellemekte ve kamu gelirleri üzerinde olumlu etkileri olmaktadır. Yabancı turistlerin kullanımı sayesinde döviz girdisinde artışlar meydana gelmektedir. Tartışılan tek olumsuz etkisi, ticareti ve tüketimi artırdığı için enflasyonu olumsuz yönde etkilemesidir. Yukarıda sayılan faydalan yarımda, bu konu önemsiz bir düzeyde kalmaktadır. Atilla ÇAKIR
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT lie credit cards first began to be used im the USA m the middle of 19a century. The credit cards which were first used in the tourism sector have now taken the advantage of being used in many fields. However, they were used in Turkey in the mid-twentieth century for the first time. The use of credit cards all around the world is the first step for the point of individual banking. In the early days they were used only for consumption and the whole amount of debt was paid on the date of payment. Nevertheless there are many alternatives of payment nowadays. The main profits of the credit card for the consumers are; to solve the problem of carrying the amount of the cask, provide the free of interest, obtain the credit directly and provide the possibility of reaching at anytime. For the firms, it helps to maintain the continuity of consumption and ends the addiction to the cash. The banks also have worries income under the name of commission, expense and interest Although it is thought that it has a negative effect in encouraging consumption, such negative criticisms can be tolerated beside their profits. On the other hand, one of the main risks that the banks confront with is; the total amount of the expenses is not paid by the customers. The constractioe of the card system in Turkey was established by BKM J.S.C but it is not the same in other countries. In the world the international card institutions, Visa and MasterCard, can provide this service in all countries except the USA. BKM also has the risk centralization due to the users of cards. The credit cards have a great influence on economy. They cause to effect the economy positively by increasing and facilitating the consumption and increasing the employment and the level of national income. As it avoids using cash, it limits the cost of sources for the bank system and has a positive effect on the ratio of the interest Since they cause the invoice shopping, they hinder the outlaw economy and have a positive effect on public income. The input of foreign exchange increases when the foreigners use them. The credit cards which increase the commerce and consumption are thought to have a negative effect on inflation. This subject has no importance in addition to the advantages that are listed above. Atilla ÇAKIR