Kredi kartı kullanımını etkileyen sebepler ve gelişimi
Reasons affecting credit card use and its development
- Tez No: 937574
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SELİMLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Sigorta İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Sigorta İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Türkiye'de kredi kartlarının kullanımını ve gelişimini etkileyen nedenleri açıklamak, bireyler, kurumlar ve bankalar için son derece önemlidir. Bu çalışma, bireyin finansal kültürü açısından kredi kartlarının kavramlarını inceler. Kredi kartının bireyin mali gelirine dayalı olarak verilmesi, kartın nasıl kullanıldığı, kart borçları ve memnuniyet düzeyi açısından ele alınır. Finansal kültür ile kredi kartı kullanımı arasındaki ilişki ve finansal kültürün bireylerin ekonomik kararları üzerindeki etkisi incelenir. Finansal okuryazarlık nedir ve olumlu etkileri nelerdir konusuna değinir. Finansal bilgi eksikliğinin kredi kartı kullanımına etkisi ele alınır. Kredi kartı kullanıcıları için mali yönetim ve borçlarını azaltma stratejileri tartışılır. Ayrıca, kredi kartı dolandırıcılığı kavramı, yöntemleri ve bireyler ile kuruluşlar üzerindeki etkisi üzerine bir analiz yapılır. Kredi kartı kampanyaları ve tüketicilerin tepkileri de ele alınır. Çalışmada, finansal okuryazarlık seviyesinin, ekonomik, teknolojik, psikolojik ve sosyokültürel faktörlerin kredi kartı kullanımını etkilemekte, kredi kartının gelecekteki durumunun şekillenmesinde de kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Explaining the reasons affecting the use and development of credit cards in Turkey is extremely important for individuals, institutions and banks. Explaining the reasons affecting credit card usage and development is critical for individuals, institutions and banks, especially in Turkey. This study examines the concepts of credit cards from the perspective of an individual's financial culture. Issuing a credit card based on an individual's financial income is considered in terms of how the card is used, card debts and satisfaction level. The relationship between financial culture and credit card use and the effect of financial culture on individuals' economic decisions are examined. It touches on what financial literacy is and what its positive effects are. The impact of lack of financial information on credit card use is discussed. Financial management and debt reduction strategies for credit card users are discussed. Additionally, an analysis is made on the concept of credit card fraud, its methods, and its impact on individuals and organizations. Credit card campaigns and consumer reactions are also discussed. In the study, the level of financial literacy, economic, technological, psychological and sociocultural factors affect the use of credit cards and are of critical importance in shaping the future develepment of credit cards.