Malzemelerin plastik ve süper plastik davranışlarında bünye denklemleri, toz metalurjisi süper alaşımı p/m RENE 95'in sabit dövme sıcaklığındaki deformasyonu ile mikroyapısal değişikliklerinin modellenmesi
Constitutive equations in the field of plastic and super plastic behaviours of materials modelling of deformation and microstructural changes in p/m RENE'95 under isothermal forging conditions
  1. Tez No: 11683
  2. Yazar: M.OKTAY ALNIAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN KAFTANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
MALZEMELERİN PLASTİK VE SÜPERPLAST İ K DAVRANIŞLARINDA BÜNYE DENKLEMLERİ, TOZ METALÜRJİSİ SÜPER ALIŞIMIP/M RENE 95'İN SABİT DÖVME SICAKLI?INDAKİ DEFORMASYONU İLE MİKROYAPISAL DE?İŞİKLİKLERİNİN MODELLENMESİ Doktora Tezi M.Oktay ALNIAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1989 ÖZ Bu çalışmada, malzemelerin plastik ve superplastik davranışla- rındaki bünye denklemlerinin formülasyonu incelenmiş ve bünye denklemlerinde malzeme parametrelerinin etken olduğu yeni bir modelin geliştirilmesi ve toz metalürjisi süper alaşımlarından I P/M RENE 95'e bu modelin uygulanabilirliğinin deneysel ve te orik olarak araştırması yapılmıştır. Sabit basınç altında ve yüksek sıcaklıkta preslenerek elde edilmiş toz metalürjisi sü- per alaşımlarından RENE 95'in sabit dövme sıcaklığında ve sa bit deformasyon hızlı bası deneyindeki dövülmesiyle ortaya çı kan mikroyapı üzerindeki değişiklikler ve bu değişikliklerin akma mukavemetine olan etkileri bu çalışmada araştırılmaktadır. 7 ve 50 mikron tane boyutunda elde edilen süper alaşım metal çubuklar 1050, 1075 ve 1100°C sıcaklıklarda ve 10“4S'1 ile 1 S”1 deformasyon hız aralıklarında bası deneyine tabi tutulmuşlardır. Bu deney şartları altında hem 7 mikron ince, hem de 50 mikron kalın taneli olarak üretilmiş metal çubuklar rekristalize ol makta ve tane boyutları akma esnasında değişmektedir. Tane bo yutlarının değişimi ise, hem ince hem de kalın taneli üretil miş süper alaşımın yumuşamasına, yani true stress değerlerinde azalmaya sebep olmaktadır. Her iki mikroyapı ince taneli homo- gen çift mikroyapıya dönüştüğünde akma gerilmeleri birbirine eşit olacak derecede yaklaşmakta, bundan sonra devam eden de formasyon, tane boyutu ve akma mukavemetinde daha başka bir değişikliğe sebep olmamaktadır. Deformasyonun denge rejimin deki çift mikroyapılı tane boyutu ve akma mukavemeti başlan gıçtaki mikroyapıdan bağımsız olmasına rağmen, ilgili deney sıcaklığındaki deformasyon hızına bağımlı bulunmaktadır. Denge rejimi akma mukavemeti deformasyon hızının azalmasıyla veya de ney sıcaklığının artmasıyla azalırken, denge konumundaki tane boyutu büyümektedir. Toz metalürjisi tekniği ile elde edilen P/M RENE 95 Super alaşımının sabit sıcaklıkta dövülmesi esna sında, mikroyapısındaki ve akma gerilmesindeki değişikliklerin, maksimum akma gerilmesini hesaplamak için bu araştırmada tek lif edilen deformasyon formülasyonu vasıtasıyla nasıl modelle- nebileceği gösterilmiş, denge konumu deformasyon datası mikro yapı ve akma gerilmesinin hesaplanmasında sınır şartı olarak kullanılmıştır. Bu araştırmayla uzay malzemeleri olarak sınıf landırılan super alaşım malzemeler için, dövme esnasında rekris- talizasyonun meydana getirdiği deformasyonu tanımlayan yeni bir model ve bünye denklemi geliştirmiştir. Deneysel çalışmaların bulguları olarak; deformasyon hızı.sıcakl ık, gerilme ilişkileriy le, tane boyut değişimleri ve mikroyapısal davranışlar bu araş tırmayla tesbit edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
CONSTITUTIVE EQUATIONS IN THE FIELD OF PLASTIC AND SUPER PLASTIC BEHAVIOURS OF MATERIALS, MODELLING OF DEFORMATION AND MICROSTRUCTURAL CHANGES IN P/M RENE' 95 UNDER ISOTHERMAL FORGING CONDITIONS. ( Ph. 0. Thesis ) M. Oktay ALNIAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 19G9 ABSTRACT :ive is applied to P/M RENE' 95 Super Alloy by means of experimen tal and theoretical methods. The changes in microstructure induced by forging and their influence on flow strength in hot isostatical ly pressed P/M Rene' 95 as revealed by constant true strain compression tests under simulated isothermal forging conditions are discussed. Results are presented for initi fine (7 hi) and coarse (50 v m) grained compacts tested The relations between deformation rate, temperature, flow stress, grain size and microstructural changes are determined as the results of experimental work.