Doğalgaz bina içi tesisatının projelendirilmesi ve kullanılan elemanlarla ilgili esaslar
Desing of natural gas domestic pipe in stallation and concepts involved in the utilisation of various in struments
  1. Tez No: 11682
  2. Yazar: MAHMUT İZCİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YÜCEL UYAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
DO?ALGAZ BÎNA ÎÇ1 TESİSATININ PROJELENDİRİLMESİ ve KULLANILAN ELEMANLARLA İLGİLİ ESASLAR (Yüksek Lisans Tezi) MAHMUT İZCİLER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 1990 ÖZ Bu çalışmada, dogalgazın özellikleri, kullanım alanları ile teknik özellikleri araştırıldı. Bu araştırmada; a) Şehir dağıtım borusuna yapılan bağlantı yerinden gaz tüketim cihazlarına kadar olan boru tesisatı, b) Bina iç tesisatında kullanılan boru çaplarının he saplanması, c) Sayaçlar, regülatörler ve valfler incelendi. Bu konu Türkiye için yeni ve önemli bir alandır. Bu çalışmanın benzer araştırmalardaki problemlerin daha iyi anlaşılıp etkili çözümüne yardımcı olacağı umulur. ıı
Özet (Çeviri)
DESIGN OF NATURAL GAS DOMESTIC PIPE INSTALLATION AND CONCEPTS INVOLVED IN THE UTILITISATION OF VARIOUS INSTRUMENTS (M. Sc. Thesis) MAHMUT ÎZCÎLER GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY NOVEMBER 1990 ABSTRACT In this study, the technical characteristics of natural gas were studied, as well as its places of utiliza tion. Also researched were; a) The conveyance of natural gas through pipework from the building connetcion line to the comsumption point. b) The calculation of internal piping c) Meters, regulators, valves This is a new and important area of study in Turkey. And it is hoped that such studies will contribute to a grater understanding of the problems and to grater efficiency. m