Yerel yönetimler üzerindeki yargısal denetim
Inspection of judical on local government
  1. Tez No: 116839
  2. Yazar: SÜLEYMAN BİROL UYAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER ANAYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
VI ÖZET Yerel yönetimler bütün ülkelerde kamu yönetiminin en vazgeçilemeyen unsurlarıdırlar. Çünkü; yerel yönetimlerin etkin ve güçlü olması, o ülkenin demokrasi düzeyini de belirler. Bu yüzden yerel yönetimlerin kurulması, organları, organlık sıfatını kazanma ve kaybetmeleri Anayasada düzenlenmiş ve onlara Anayasal güvence sağlanmıştır. Bir yönüyle Anayasamız tarafından yerel yönetimlere geniş yetkiler verildiği, diğer yönüyle yerel yönetimlerin çeşitli sebeplerle bu yetkilerini kullanamadıkları bir gerçektir. Halkın yönetime katılabilmesi ve idareyi denetleyebilmesinin en etkili ve en kolay yeri yerel yönetimlerdir. Ancak uygulamada vesayet denetiminin dışındaki denetim türleri sadece teorik olarak vardır. Tezimizin konusu olan yargısal denetime ancak istisnai durumlarda ve sınırlı olarak gidilmektedir. Çünkü; bu denetim için başvuru yapabilecek kişiler önceden belirlenmiş ve yargıya gidildikten sonra da varılabilecek kararlar gene yasalarla önceden belirlenmiştir. Yargı organlarını en çok uğraştıran olaylar belediyeler ve belediye başkanları ile ilgili sorunlardır. Ayrıca ülkemizde yargısal denetim için, demokratik ve ayrıntılı bir yasal düzenleme olduğunu söylemek te mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Local governments are the most necessary components of the public management in all across the country. Because; a country's democracy level is connected with local governments impression and potency. Therefore local governments corporations, organs of their possession and lost of attribute of organ are arranged by constitution. On one hand, it is fact that wide authority is given to local governments and these authorities are being insurance by constitution. On the other hand, local governments can't practice their authorities for so many reasons. The most popular and easy way for public to be added to management and to inspect the administration is local governments. But in application inspection kinds except for word ship inspection only presents theoretical. Judgment inspection that's our thesis's subject is used only in exception positions. Because the people who can apply to this inspection are determined in the beginning and after application to trial judgement, which will be taken by trial, are defined ahead by law too. Events, which busy much trial, are problems, which bear on municipalities and mayors. Also it's not possible to say that there is a democracy and detailed legal arrangement for judgment inspection in our country.