Fransa, İngiltere ve Türkiye'de yerel yönetimler
Local governments in France, England and Turkey
- Tez No: 117654
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ONARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
ÖZET Fransa, İngiltere ve Türkiye'de Yerel Yönetimler Bu çalışmada Fransa, İngiltere ve Türkiye'de yerel yönetimlerin anayasal ve yasal dayanakları, tüzel yapıları, görev ve yetki paylaşımları, akçal yapılan, merkezi yönetimle akçal ilişkileri, yerel yönetimler üzerinde uygulanan denetim, bu bağlamda merkezi yönetimlerle olan ilişkileri karşılaştırmalı bir biçimde incelenmiştir. Çalışmanın en önemli amaçlarından birisi, Avrupa Birliği üyesi, demokratik ve tekçi devlet düzenine sahip devletlerinden ikisinin, Fransa ve İngiltere'nin yerel yönetim sistem ve uygulamaları incelenerek, ülkemiz açısından alınabilecek derslerin ve çıkarsanabilecek yararlı sonuçların belirlenmesidir. Çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın amaç ve kapsamı belirlenerek, kavramsal çerçeve açıklanmakta ve çalışmanın varsayımları ortaya konmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde öncelikle çalışma kapsamındaki ülkelerin yerel yönetimlerinin anayasal ve yasal konumlan değerlendirilmektedir. Bunun yanında araştırma kapsamındaki ülkelerin yerel yönetimlerinde son yıllarda gerçekleştirilen reformlar ele alınmaktadır. Ayrıca ilk bölümde ülke yerel yönetimlerinin yapı ve organları açıklığa kavuşturulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde araştırma kapsamındaki ülke yerel yönetimlerinin yetki ve sorumluluk paylaşımları incelenmektedir. Bu bölümde ülkelerin tümünde yönetimler arasında yetki ve sorumluluk paylaşımında etkili olan anlayışlar, izlenen ilke ve yöntemler ele alınmaktadır. İkinci olarak, hizmet alanları temel alınarak her ülkede söz konusu hizmetlerin yerine getirilmesine ilişkin yönetimler arasında görev ve yetki paylaşımı incelenmektedir. Üçüncü olarak görev ve yetki paylaşımına ilişkin olarak yaşanan sorunlar ve bu konuda son yıllardaki değişimler ele alınmaktadır. Son olarak ise yerel yönetimler üzerinde merkezi yönetimin ve yargı kuruluşlarının uyguladığı denetim incelenerek, karşılaştırılmaktadır. 356Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde araştırma kapsamındaki ülke yerel yönetimlerinin akçal yapılan, bu bağlamda merkezi yönetimle yerel yönetimler arasındaki akçal ilişkiler incelenmektedir. Yerel yönetimlerin gelirleri içinde özgelirlerin ve devletten aldıkları yardımların payı karşılaştırılarak, değerlendirilmektedir. Son olarak merkezi yönetimin ve yargı organlarının yerel yönetimler üzerinde uyguladıkları denetim ve gözetim uygulamaları ele alınarak karşılaştırılmaktadır. Üç ülke yerel yönetimlerinin incelenmesi sonrasında ülke yerel yönetimleri arasındaki farklılık ve benzerlikler belirlenmiş, çalışmanın başında öngörülen varsayımlar da gözönünde bulundurularak, sonuç bölümünde değerlendirilmiştir. Fransız ve İngiliz yerel yönetimleri farklı iki yerel yönetim sistem ve geleneğini temsil etmektedir. Bu nedenle iki ülke arasındaki karşılaştırmalar sonucunda farklılıkların, benzerliklerden daha fazla olduğu görülmektedir. 1980 sonrasında her iki ülkede yerel yönetimlere ilişkin izlenen politikalarda da zıtlıklar söz konusudur. Aynı dönemde Fransa yerelleşmeye ağırlık verirken, İngiltere ise merkezileşmeye doğru yol almış, yetkiler yerel otoritelerden merkeze ve özel kesime kaydırılmaya çalışılmıştır. Özelleştirme uygulamalarında, hükümetin izlediği yeni sağ politikalar etkili olmuş, hükümet ülkenin içine girmiş olduğu ekonomik krizi, kamu harcamalarını dolaysıyla yerel yönetim harcamalarının kısarak aşmak istemiştir. Araştırma sonucunda Türk yerel yönetimleri ile Fransız yerel yönetimlerinin, her iki ülkenin de merkeziyetçi ve tekçi yapısı nedeniyle, bunun yanı sıra benzer anayasal ve yasal temellere dayanmalarından dolayı benzer yönlerin ağırlık kazanmakta olduğu görülmektedir. Bu nedenle son yirmi yılda Fransa'da yerelleştirme konusunda yaşanan gelişmeler, ülkemiz açısından yararlı olabilecek, ders alınabilecek deneyimlerdir. İngiliz yerel yönetimleri ile Türk yerel yönetimleri arasında bir çok yönlerden farklılıklar ağır basmasına karşın, izlenen politikalarda benzerlikler de yok değildir. 1980 sonrasında İngiltere'de ve Türkiye'de özelleştirmeyi özendiren politikalar izlenmiş olması, bu benzerliklerden bir tanesidir. 357Çalışmanın sonuç bölümünde, araştırma kapsamında incelenen ülke deneyimleri ve son yıllarda dünyada yaşanan gelişmeleri de göz önünde bulundurarak, ülkemiz yerel yönetimleri için getirilen öneriler şöyle özetlenebilir : a) Yerel yönetimlere ilişkin düzenleme yapılırken, merkezi yönetimin taşra örgütlenmeleri de göz önünde bulundurularak, yerel yönetimlerinin tüm düzeylerine ve sorunlarına bütüncül bir biçimde yaklaşılarak çözümler aranmalıdır. b) Yerel yönetimlere ilişkin düzenleme yapılırken, üyesi olduğumuz ya da gelecekte üyesi olmayı planladığımız uluslararası örgütlenmelerin ve sözleşmelerin dayattığı üst hukuk kuralları da dikkate alınmalıdır. c) Bölgesel kalkınmayı ve planlamayı sağlamak amacıyla Bölge Yerel Yönetimlerinin kurulması yararlı olacaktır. d) İl özel yönetimleri varlıklarını sürdüreceklerse, il özel yönetimlerinin yürütme organının vali olmasına son verilerek, yürütme organının doğrudan yerel seçmenlerce seçilmelidir. e) Yerel yönetimler, ülkemizde de Fransa'da olduğu gibi“genel yetkili”kuruluşlar olarak kabul edilmeli, hizmette yerellik ilkesi gereğince halka en yakın birimler olarak yerel ortak gereksinimlerin karşılanmasından sorumlu olmalıdırlar. f) Yönetimler arasında yetki ve sorumluluk paylaşımının netleştirilmesine sağlamak üzere yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Yönetimler arasında görev ve yetki çatışmaları ve çakışmaları önlenmelidir. Böylece yerel yönetimlerin sorumluluğunda olan kimi görev ve sorumlulukların hem merkeze kayması engellenmiş olacaktır, hem de aynı sorumluluk alanında birden çok yönetim biriminin yetki sahibi olması önlenmiş olacaktır. g) Anakent ilçe belediyelerinin mekansal ayrımları, hizmet etkinliğini ve demokratik katılımı sağlamak üzere yeniden gözden geçirilmelidir. 358h) Anakent ve ilçe belediyeleri arasındaki görev ve kaynak paylaşımı, anakent yönetimlerinin kurulmasının en önemli nedenlerinden birisi olan planlama ve eşgüdümleme işlevlerini yerine getirmelerine olanak verecek ve hizmetlerin gereklerine uygun bir biçimde yeniden düzenlemelidir. i) Anakent belediyelerinin ilçe belediyeleri üzerindeki vesayete varan yetkilerine son verilerek, kent hizmetlerinin planlaması ve eşgüdümlenmesi ile sınırlanmalıdır. j) Yerel yönetimlere akçal özerkliğin gereği olarak yerel yönetimlerin özgelirleri artırılarak, özgürce harcayabilecekleri gelir kaynaklan sağlanmalıdır. Böylece Anayasa' nın yerel yönetimlere“görevleri ile orantılı gelir kaynaklan sağlanır.”hükmü de hayata geçirilmiş olacaktır. k) Merkezi yönetimin yerel yönetimler üzerinde uygulanan vesayet denetiminin kapsamı, Fransa'da olduğu gibi yasallık denetimi ile sınırlı tutulmalı, yerindelik denetimine son verilmelidir. 1) Yerel Sayıştaylar kurulması durumunda, yerel yönetimlerin akçal yönden yargısal denetimleri daha etkin bir biçimde gerçekleştirilebilecektir. Sonuç olarak, Türkiye'nin dünyada son yıllarda yaşanan küreselleşme ve yerelleşme gibi olguları, ülke gerek ve gerçeklerini uzak tutmadan özümsemesi, araştırma kapsamında incelenen ülke deneyimlerini ve yukarıda sıralanan önerileri de göz önünde bulundurarak, konuyla ilgili farklı kesimlerin görüş ve düşüncelerin kamuoyunda tartışılması sonrasında daha çağdaş, özerk, etkin ve verimli hizmet sunan yerel yönetimlere kavuşmak amacıyla merkezi yönetimin taşra kuruluşlarını da içine alacak biçimde ivedilikle bütünsel ve köklü düzenlemelere gitmesi gerekmektedir. 359
Özet (Çeviri)
SUMMARY Local Governments in France, England and Turkey In this study, a comparative research on local governments in France, England and Turkey has been done, focusing on legal and structural developments of such governments, their legal basis, distribution of power and responsibility, financial structures, financial relations with central governments and control of such governments. The main objective of this study is to analyse local government systems and their applications in France and England which are both members of the European Union and both having unitary and democratic governmental systems. By analysing such countries and drawing conclusions from the results it is possible to take lessons from the experiences and applications of such systems for Turkey. In the introduction, the aim and scope of this study together with a conceptual framework is explained and the hypotheses of the study are determined. In the first chapter the constitutional and legal developments of local governments are set out and their legal situations are explained. Besides this, recent reforms in local governments are mentioned. The first chapter also emphasizes the structures of local governments and organs. In the second chapter the distribution of power and responsibility of local governments is analysed in each of the countries. Firstly the understanding of the distribution of power and responsibility amongst the governments and the main principles and methods have been examined in each of the countries. Secondly, taking into consideration public services, the distribution of power and responsibility has been analysed. Thirdly, problems and the latest changes in this area have been analysed in each of the countries. Finally the control of central governments and judiciary systems on local governments has been analysed and compared in all countries. 360In the third and final chapter of this study the financial structures of local governments in each of the countries, their financial resources, local incomes and state grants are studied and compared. The relations between the central government and local governments in terms of financial resources have been analysed. Finally, in each of the countries the financial control of local governments by central governments and judicial institutions are examined and compared. Following the analysis of local governments in each of the three countries, the similarities and differences between them are determined. The hypotheses of the study are also discussed. Local governments in France and Britain represent two different systems and traditions of local government. Therefore, a comparison of the systems in the two countries reveals that there are more differences than similarities. Moreover there have been marked differences in the local government policies of the two countries since 1980. In this period, France has shown an inclination towards decentralization whereas Britain has favoured centralization and has attempted to transfer power from local governments to the central government and to the private sector. The British government was quite effective in its privatisation programme with its right-wing policies and tried to overcome its economic crisis by cutting local government spending. Comparing Turkish local governments and French local governments show us that both countries have centralist and unitary structures, as well as similar constitutional and legal systems. For this reason, developments which France has been experiencing in the last two decades would be beneficial for Turkey and there are many lessons that can be taken. Despite there being differences in many aspects of the British and Turkish systems of local government, there are however some similarities between the two. One of these similarities is the following of policies favouring privatisation in both countries since 1980. 361In the conclusion to this study, by analysing the experiences of the three countries and recent developments around the world, suggestions for local government systems in our country can be summarised as following: a) The process of any arrangement of local government and the seeking of solutions to the problems of local governments should be considered as a whole. In other words, all levels of government and provincial organizations of central government should be taken into consideration. b) When making arrangements in the local government system the rules and regulations which are imposed by international organizations and treaties which have been signed or are planned to be signed by Turkey should be taken into consideration. c) The setting up of Regional Local Governments will be beneficial in promoting regional development and planning. d) If the provincial governments are to remain, then the position of the governor as the executive organ should be abolished and this organ should be elected directly by the local electorate. e) The powers and responsibilities of local governments as in France“general power”institutions should be adopted and in accordance with the subsidiarity principle, being the closest units to the people, these should be responsible for providing for the common local needs. f) Legal arrangements should be made to clarify the distribution of power and responsibility amongst governments. Power and responsibility clashes and conflicts amongst governments should be prevented. In this way both the slipping of local responsibilities and functions towards the centre and more than one governmental level assuming the same responsibility will be prevented. g) The land based demarcations of metropolitan district municipalities should be reviewed in order to ensure effective services and democratic participation. 362h) The distribution of resources between metropolitan city and metropolitan district municipalities should be reorganised in order to provide better planning and coordination. Such planning and coordination are one of the main reasons of the establishment of the metropolitan city administrations. Also services should be rearranged in accordance with needs. i) Any imposition by metropolitan city municipalities which amount to a position of tutelage should be abolished. Instead, their power should be restricted to the planning and coordination of city services. j) In accordance with the financial autonomy of local governments, the local income of local governments should be increased and they should be provided with sources of income which they can freely spend. In this way the Constitution's provision that local governments'“sources of income will be proportional to their duties”will come into effect. 1) The level of tutelage control of central government over local governments should be restricted by legality, and political judgements should be abolished. m) In the event of the setting up of Local Audit Offices, the legal proceedings of local governments regarding financial matters will operate in a more effective way. In conclusion, with Turkey embracing recent developments such as globalisation and decentralization whilst not neglecting needs and realities of its own and in the light of experiences of the countries examined in this study, the suggestions given above and the opinions of different sectors of society after many debates should be taken into consideration by the central government, taking provincial organisations within its fold, and it should commit itself with haste to a whole and profound programme of reform and arrangements to arrive at more autonomous, contemporary, effective and productive local governments providing beneficial services. 363