Merkezi idarenin belediyeler üzerindeki denetimi
Supervision of the central government on the municipalities
- Tez No: 126472
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Belediyeler, genel olarak yerel ortak ihtiyaçları karşılamak amacıyla kurulmuş mahalli idare birimleridir. İlk belediye idaresi, resmi olarak 1854 yılında İstanbul'da kurulmuştur. Ülkemizde, belediyelerin tabi olduğu temel iki mevzuat vardır. Bunları 1930 tarihli 1580 sayılı Belediye Kanunu ve hızlı kentleşme sonucunda büyük kentlerin daha da büyümesiyle bu kentlere yönelik olarak 1984 tarihli 3030 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunlarıdır. Denetim, planlanan amaçlara erişilip erişilmediğinin tespiti, erişilmemiş ise bunun nedenlerinin araştırılması ve değerlendirilmesi ve bunlar için yapılan iş ve işlemlerin tümüdür. Denelimin, idari, siyasi, yargı, kamuoyu, performans, ombudsman gibi çeşitleri vardır. Ülkemizde, belediyeler üzerindeki merkezi idarenin yaptığı denetimi biçimsel olarak ikiye ayırabiliriz. Bunlar iç denetim ve dış denetimdir. Belediyelerde hiyerarşik yapıdan kaynaklanan Hiyerarşik Denetim, Belediye Meclisi, Belediye Encümeni ve Belediye Teftiş Kurullarının yaptığı denetim iç denetimdir. Vesayet denetimi, yargısal denetim, Sayıştay denetimi, kamuoyu denetimi ve siyasi denetim belediyeler üzerindeki dış denetim çeşitleridir. Belediye denetim sistemimizde, idari vesayetin ağır olmasından, yerindelik denetimi yapılmasından, halk denetiminin (kamuoyu) yeterince yapılmamasından, denetim elemanlarının statü ve niteliklerinden kaynaklanan problemler, performans ve ombudsman denetiminin yapılmamasından ve denetimle ilgili mevzuatın eski olmasından dolayı birçok sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunların çözülmesi ise, şimdiye kadar MEHTAP, İç Düzen Projesi, Yerel Yönetimleri Bakanlığı, KAYA Raporu, 1996 tarihli Mahalli İdarelerle ilgili Reform Kanun Taslağı gibi birçok çalışmalar yapılmış, ancak bir türlü sonuç alınamamıştır. Belediye denetim sistemimizin yeniden yapılandırılması için, belediyelerde vesayet denetimini Avrupa Özerklik Şartı'na göre, yeniden düzenlemek gerekmekte, hukuksal denetim ön planda olmalıdır. Halk denetimini arttırmak, bunun için belediye karar süreçlerine halkı sokmak gerekmekte, ayrıca halkın şikayetleriyle ilgilenecek ombudsman sisteminin ülkemizde kurulması gerekmektedir. Bunların dışında“Yerel 121Yönetimler Sayıştay”ı kurulmalı ve“Yerel Yönetimler Denetim Yasası”çıkarılarak denetim sistemi ve denetçilerin durumu düzene sokulmalıdır. Ayrıca çağdaş denetim yöntemi olan performans denetimi belediyelere getirilmeli, sadece mevzuata göre değil, belediyelerin performans değerlerine göre de denetim yapılmalıdır. Yukarıda açıklanan hususların yapılması durumunda, belediyelerimiz her türlü yolsuzluktan uzak, etkin ve verimli çalışarak belde insanının ihtiyaçlarım daha kısa sürede ve etkin şekilde karşılayacaktır. 122
Özet (Çeviri)
SUMMARY In general municipalities are local government which meets local and common needs first municipality was founded in 1854 in Istanbul. There are two basic laws which concern the municipalities. Which are municipality law was made in 1930 and Big city municipality law was made in 1984. Inspection controls if they reach the aim or not and if they don't they inspect the reasons. There are a few kind of inspection which are administrative, politicial, Judgement, Public, performance and ombudsman. There are two inspections which inspect the municipalities in Turkey which are made by central government. They are internal and external inspection. There are four internal inspection which inspect the municipalities in Turkey. Which hierarchical, council, municipality committee and municipality inspection commission. There are also five axternal inspection which inspect the municipalities which are guardionship, Judgement, the Government Accounting Bureau, Public and politicial. There are many problems about municipality. Because inspection system is complex and appropriate inspection is not made enough, inspectors are not professional enough. Performance and inspection law is not meets the problems and ombudsman inspection is not made. In order to solve these problems a lot of studies are made so far which are MEHTAP, internal Arrengement Project Ministry of Local Government, KAYA report reform about local government but these studies were not successful. The system of municipality inspection should arrange again. For this guardionship inspection should lessen compared to Europe local government provision. Public inspections should expand ombudsman inspection should be brought. Also local government Accounting Bureau should be brought. Also inspector conditions should be arrange again. Modern inspections system should be brought in Turkey for municipality for example performance inspection. If these will be done I belive municipality will function and they will be productive. They will meet the needs quickly. 123