Muhalefette Adnan Menderes (1945-1950)
The opposition period of Adnan Menderes (1945-1950)
  1. Tez No: 116884
  2. Yazar: SÜLEYMAN İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HALAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 425
Özet
Adnan Menderes'in muhalefet dönemindeki görüş ve tutumları, 1950-1960 arasında başbakanlığı sırasında uygulanacak olan ülke politikalarının habercileri olarak önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Adnan Menderes'in çok partili süreçteki yeri ve yaptığı muhalefetiyle yönetim veya parti-içindeki etkisi, kronolojik bir seyir içinde ele alınmıştır. Ayrıca, Adnan Menderes'in muhalefet döneminde(1945-1950) ileri sürdüğü politik fikirleri belli başlıklar halinde toplanılarak, her biri teorik çerçeve içinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu arada, Adnan Menderes'in, hiç bilinmeyen ya da az bilinen hayatının belli dönemleriyle(gençliği, askerliği gibi) ilgili bilgiler, belgelerle desteklenilerek daha da genişletilmiştir. Tezin hazırlanmasında, Adnan Menderes'in TBMM' de ve halk toplantılarında yaptığı konuşmaları, bazı gazetelere verdiği demeç ve yazılan esas alınmıştır. Ayrıca, Adnan Menderes'in söylediklerini, yazdıklarını ve demeçlerini anlamlı kılmak için işlenen konular bazı genel eserlerden yararlanılarak bir bütün halinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adnan Menderes' ideas and attitudes was extremely important during his opposition for, it was an'announcement of Turkish politics which he would apply during his prime ministry between 1950-1960. The study deals with Adnan Menderes' opposition period and his role during multi-party period in an chronological order. Furthermore, his political ideas are analysed in different topics during his opposition period (1945-1950) and they are arranged in a theorretical order. Meanwhile, some details about his life are also given. The study is based on Menderes' speeches that he made in TBMM, in different places an it is also based on his interwiews with other newspapers. Other sources and books about Menderes are also used in order to give credibility to his interviews.