Prof. Dr. Server Bedii Tanilli'nin yaşamı, Yapıtları, fikirleri, uygulamaları ve Türk toplumsal yaşamına katkıları: Kamu yönetimi açısından bir araştırma
  1. Tez No: 116926
  2. Yazar: HÜSEYİN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. S. KEMAL KARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Prof. Dr. Server Bedii Tanilli'nin yaşamı, yapıtları, fikirleri, uygulamaları ve Türk toplumsal yaşamına katkıları, kamu yönetimi açısından incelendi. Bu incelemede Tanilli'nin yapıtları (kitap, makale, gazetelerdeki köşe yazıları, dergilerdeki yazıları) esas alındı. Ayrıca yüz yüze görüşerek soru - yanıt şeklinde görüşme metni oluşturuldu. Tanilli'nin öz geçmişi incelendikten sonra yapıtları sınıflandırılarak tanıtıldı. Gazete ve dergilerde yayınlanan yazılardan önemli görülenlerin bir kısmına bu çalışmada yer verildi. Düşünceleri sınıflandırılarak tanıtıldıktan sonra uygulamalarının tanıtımı ile Tanilli hakkında yazılan yazıların tanıtılması yapıldı ve yapılan eleştirilerin değerlendirilmesi verildi. Uygulamalarının değerlendirilmesinden sonra bu gün ve gelecekte“Tanilli'den nasıl yararlanabiliriz?”in değerlendirilmesi yapıldı. Elde edilen bulgulara karşılık öneriler geliştirildi ve sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapıldı. Yeni araştırmacılara öneriler sunuldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, Server Bedii Tarnilli Ph. D's life, works, ideas, applications and cantributions to the Turkish social life in terms of government administiation are studied. This study is based on Tanilli's book's and articles in newspapers and magazines. Moreover, an interview text is added. Tanilli's studies were introduced after examinng his curnculum vitae. Some of his important outicles which were published take place in this study. After presenting his ideas in classification, his practises are introduced. The text about Tanilli are presented and the critigues are evaluated. After appraising his applications, the question of“How can we utilize Tanilli?”is evaluated. Some suggestions are listed in the light of findings and a general evaluationc is done as a conclusion. f*t'u «.